V Panama Papers figuruje i žena eurokomisaře Cañeteho

zdroj: Evropská komise

V databázi Panama Papers, která shrnuje uniklé informace o lidech spojených s firmami sídlícími v daňových rájích, se objevuje i jméno Micaely Domecq Solís-Beaumontové, manželky evropského komisaře pro klima a energetiku Miguela Ariase Cañeteho. Komisařův kabinet investigativnímu týmu sdělil, že Cañete neporušil kodex chování Evropské komise. O celé věci byl prý předem informován i předseda Komise Juncker.

V čerstvé kauze spojené s únikem dokumentů z panamské právní a poradenské firmy Mossack Fonseca figuruje i jméno evropského komisaře pro klima a energetiku Miguela Ariase Cañeteho.

Cañete byl v minulosti španělským ministrem zemědělství i europoslancem.

Na seznamu politiků a podnikatelů, kteří mohli podle Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) ukrývat své finanční prostředky v daňových rájích, je totiž uvedena jeho manželka Micaela Domecq Solís-Beaumontová.

Ta byla podle databáze společně s dalšími členy své rodiny zplnomocněna ke schvalování transakcí společnosti Rinconada Investments Group SA, registrované v roce 2005 v Panamě.

Firma fungovala v době, kdy Cañete vykonával veřejné funkce ve Španělsku a na evropské úrovni, píše ICIJ.

Juncker o tom ví

Samotné zahrnutí do seznamu ještě nemusí znamenat, že by daná osoba porušovala zákon, upozorňuje sdružení novinářů.

Takzvané offshoreové společnosti zakládané v zahraničí totiž mohou být využívány i legitimním způsobem, vysvětluje. Často ale slouží k vyhýbání se daňovým povinnostem nebo praní špinavých peněz.

Podle právníků Cañeteho manželky byly všechny její příjmy vykázány španělským úřadům, uvádí ICIJ. Komisařův kabinet investigativcům odpověděl, že majetky obou manželů jsou od sňatku v roce 1978 spravovány zvlášť.  

Poté, co ICIJ oslovilo komisaře se svými otázkami, informoval Cañete o této situaci i předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera, řekl dnes v Bruselu novinářům mluvčí Komise Margaritis Schinas.

Prohlášení o střetu zájmů

„Podle informací, které poskytnul náš komisař pro klima a energetiku Miguel Arias Cañete, je jeho prohlášení [o konfliktu zájmů] v souladu s kodexem chování evropských komisařů a obsahuje informace o všech profesních aktivitách a finančních zájmech jeho manželky, které by mohly způsobit potenciální střet zájmů,“ prohlásil mluvčí.

Cañeteho kabinet investigativnímu týmu také odpověděl, že v souladu s pravidly bylo i podobné prohlášení Cañeteho v době, kdy byl členem Evropského parlamentu, uvádí se na stránkách projektu.  

 

Společnost Rinconada je podle uvedených údajů od ledna 2010 neaktivní. „Pokud jde o firmu, která je zmiňována v médiích, podle informací poskytnutých komisařem byla neaktivní několik let před tím, než se v listopadu 2014 ujal funkce,“ řekl také mluvčí Komise.

Podle informací uvedených na stránce Evropské komise působil Cañete mezi lety 2005 a 2010 jako poslanec španělského parlamentu za Lidovou stranu a jako předseda správní rady dvou španělských ropných společností. Kromě toho byl během svého života také španělským ministrem zemědělství nebo právě europoslancem.

Jeho spojení s ropným průmyslem vyvolávalo kontroverze v době, kdy se rozhodovalo o jeho jmenování do funkce komisaře pro klima a energetiku.

Pokud by se spojení Cañeteho rodiny s aférou Panama Papers potvrdilo, mohlo by to poškodit image Junckerovy Komise, která zařadila boj proti daňovým únikům mezi své priority. Už v minulosti se ukázalo, že Juncker jako někdejší lucemburský ministr financí a premiér pomáhal vybudovat lucemburský daňový systém ve stylu daňového ráje.

Na seznamu je i řada Čechů

Uniklých dokumentů přezdívaných „Panama Papers“ je více než 11 milionů a týkají se období let 1977 až 2015. Přinášejí údaje o klientech, pro které Mossack Fonseca zakládala firmy v daňových rájích a legalizovala peníze s nejasným původem.

Junckerova Komise řadí boj proti daňovým únikům mezi své priority.

Informace včera a dnes zveřejnila řada světových médií. Původně je na začátku roku 2015 z anonymního zdroje získal německý list Süddeutsche Zeitung, který je následně sdílel s ICIJ a více než stovkou médií v 78 zemích, uvedla ČTK.

V seznamu se objevují jména národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, pákistánského premiéra Naváz Šaríf nebo islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona. Ukazují také na dvě miliardy dolarů převedené lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina nebo offshoreové společnosti s vazbami na příbuzné čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, dodává ČTK.

Za Českou republiku se na projektu podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je podle jeho informací 283.

„V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci,“ uvedlo centrum. Mezi jmény se prý objevuje Petr Kellner, Daniel Křetínský nebo Radovan Krejčíř.

Adéla Denková