V Itálii a Řecku nejsou uprchlíci, které by mohla ČR přijmout, tvrdí Chovanec

relokace

@ European Union, 2016

Česká republika se nezapojila do relokací uprchlíků z jižní Evropy, protože Itálie ani Řecko nenašly vhodné osoby. Právě tímto argumentem se chce česká vláda bránit před sankcemi za neplnění povinností.

Evropská komise před měsícem zahájila proti České republice řízení kvůli nesplnění povinnosti relokovat uprchlíky z Řecka a Itálie. Ministr vnitra Milan Chovanec na výzvu Komise odpověděl nesouhlasně.

„Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme,“ uvedl ministr Chovanec, který systém relokací kritizuje od samého počátku.

Problém podle něj spočívá na straně Itálie a Řecka, které nezvládají registrovat a bezpečnostně prověřovat nově příchozí migranty. „Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoli nabídka ze strany ČR bezpředmětná,“ vysvětlil ministr vnitra.

V Řecku čeká na relokaci 11 tisíc uprchlíků

Podle odborníka Tomáše Jungwirtha z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty je ale Chovancovo tvrzení nepravdivé. „Podle poslední zprávy Evropské komise o relokacích a přesidlování z poloviny června čekalo v Řecku na relokaci asi 11 tisíc oprávněných osob,“ vysvětlil EurActivu.

Počet osob v Itálii způsobilých k relokaci Komise ve své zprávě neuvádí, neboť ještě deset tisíc Eritrejců čeká na registraci. Do země navíc proudí další migranti z Afriky, zejména Guiney či Nigeru.

Itálie a Libye nezvládají migrační krizi. Volají EU o pomoc. Více >>>>

Česká republika však pomoc přislíbila pouze těm, kteří mají průkaz totožnosti či cestovní dokumenty. V únoru a květnu 2016 slibovala, že poskytne zázemí padesáti takovým osobám, konkrétně dvaceti žadatelům z Řecka a třiceti z Itálie.

Pro Itálii je ale nalezení žadatelů s požadovanými doklady velmi náročné. ČR tak nakonec přijala pouze dvanáct osob z Řecka s tím, že další mají dveře do země zavřené. Celkem měla podle rozhodnutí Rady přijmout až 2691 uprchlíků.

Po roce nečinnosti hrozí ČR sankce

Evropská komise opakovaně ČR vyzvala, aby své podmínky pro přijetí uprchlíků zmírnila. Podobné výtky směřovala také Slovensku, které se rozhodlo relokovat pouze osamocené ženy s dětmi, a nikoli celé rodiny. Slovensko má nyní čas na přehodnocení svého přístupu. České republice již tento limit vypršel, neboť byla v relokacích již rok neaktivní.

Nyní ji čeká další fáze řízení o nesplnění povinnosti. Ministerstvo vnitra již zaslalo Evropské komisi své vyjádření a na řadě je opět Komise, která jej musí posoudit. Pokud shledá odpověď za neuspokojivou, zašle české vládě odůvodněné stanovisko a celou záležitost může později předat Soudnímu dvoru EU. Zemi by tak hrozily sankce.