V Evropském parlamentu vystoupí papež, poprvé po téměř 30 letech

papež František,; zdroj: Shutterstock.

Po 26 letech přijíždí do Evropského parlamentu hlava katolické církve papež František. Během své oficiální návštěvy, která nepřesáhne čtyři hodiny, se sejde s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a poté přednese před europoslanci projev. Pravděpodobně se bude věnovat chudobě, imigraci a aktuální situaci na Ukrajině.

Evropský parlament ve Štrasburku čeká velký den. Svůj proslov v jeho útrobách před více jak sedmi stovkami poslanců přednese hlava katolické církve papež František.

Papež přijal pozvání předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze, s ním se také jako s jediným představitelem unijních institucí sejde.  

Hlava katolické církve přijede do Štrasburku v dopoledních hodinách a ihned zamíří do budovy Parlamentu. Po ceremonii, při které zazní hymny, přijde na řadu očekávaný 45minutový projev. Europoslanci uslyší papežova slova po téměř třech desítkách let. Naposledy před nimi v roce 1988 promlouval Jan Pavel II.

„Těším se na jeho názor ohledně témat, která máme společná. Tím je hospodářská krize, boj s chudobou, imigrační politika a další otázky, kde si řešení žádá silnější a dynamičtější Evropskou unii,“ uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Dá se také předpokládat, že se papež bude ve svém proslovu věnovat i aktuální situaci na Ukrajině.

František se ve městě, kde pravidelně probíhají plenární zasedání Evropského parlamentu, příliš nezdrží. Krátce poté, co promluví, opět nasedne do svého letadla a odletí zpět do Říma. Mnozí věřící tak cítí zklamání, protože na programu není žádná mše, kterou by papež František odsloužil. Malou útěchou jim mohou být obrovské televizní obrazovky uprostřed města, na kterých mohou v přímém přenosu sledovat jeho projev před europoslanci.

Evropský parlament v minulosti uvítal několik dalších slavných osobností. Redakce vybrala ty nejzajímavější z nich:

Dalajlama

Dalajlama navštívil Evropský parlament v letech 1988, 2001, 2006 a 2008. Obecně se projevy duchovního vůdce Tibeťanů zaměřovaly na řešení tibetské otázky. V roce 2006 se sešel s europoslanci z výboru pro zahraniční věci a s tehdejším předsedou Evropského parlamentu Josephem Borrellem. Hlavním tématem návštěvy byla situace v Tibetu a vztahy s Čínou. Tibetský vůdce vyslovil přání chránit náboženské svobody a kulturu Tibetu a zároveň zajistit Tibetu určitou míru autonomie. V roce 2008 byl Dalajlama pozván, aby přispěl svým projevem k připomenutí Evropského roku mezikulturního dialogu.


Václav Havel

Jednou z nejvýznamnějších českých osobností, které navštívily Evropský parlament, je Václav Havel. Havel vystoupil v Evropském parlamentu dokonce dvakrát. Svůj projev zde pronesl již v roce 2000, kdy Česká republika ještě nebyla členem Evropské unie. Mimo jiné hovořil o nutnosti sepsání ústavy EU, která podle něj měla být především obecně srozumitelná.

Podruhé Václav Havel pronesl svůj projev před nashromážděnými europoslanci v roce 2009 u příležitosti 20. výročí pádu komunismu v zemích střední a východní Evropy. Ve svém projevu se opět zmiňoval o ústavě EU, přimlouval se za větší pravomoci Evropského parlamentu a chválil Chartu základních lidských práv. Zároveň se Havel vyslovil pro vznik jakési druhé komory Evropského parlamentu, která měla být zastoupena všemi státy bez ohledu na jejich velikost.

Malála Júsufzaiová

V loňském roce se zasedání Evropského parlamentu zúčastnila šestnáctiletá Malála Júsufzaiová, aby převzala jako jediné dítě v historii Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Malalaj se proslavila jako ochránkyně práv dětí, především jejich práva na vzdělání.


Su Ťij

Ve stejném roce do sídla Evropského parlamentu zavítala také barmská disidentka Do Aung Schan Su Ťij, aby stejně jako Malalaj převzala Sacharovovu cenu. Su Ťij cenu však převzala až po 23 letech, kdy jí byla cena Evropským parlamentem udělena.

Bill Gates

Svůj projev v Evropském parlamentu pronesl v roce 2012 také Bill Gates, konkrétně při zasedání Rozvojového výboru Evropského parlamentu. Ve svém projevu Gates Evropskou unii pochválil za její aktivity v rámci rozvojové pomoci. Snažil se také Evropu povzbudit, aby ve své podpoře rozvojovým zemím pokračovala navzdory přetrvávající ekonomické krizi. Bill Gates upozornil na to, že EU je nejštědřejším světovým dárcem rozvojové pomoci a je tak vzorem pro ostatní země.