V ČR znovu ožívají řemesla. Mistři budou uznávaní po celé Evropě

řemesla

@ Shutterstock

Řemesla jsou v České republice na vzestupu. Roste nejen počet řemeslníků, ale také absolventů odborných škol. Ministerstvo školství chce jejich postavení zlepšit znovuzavedením mistrovských zkoušek platných po celé Evropě.

Řemesla v České republice se opět vracejí na výsluní. Stoupá nejen počet řemeslníků, ale také zájem ze strany studentů. V rámci ukončení Roku řemesel 2016 o tom informovala Asociace malých a středních podniků (AMSP).

Podle analýzy AMSP se zvedl počet absolventů pekařství a také elektrotechnických, potravinářských a některých strojírenských oborů. Vloni také stoupl počet řemeslníků v živnostenském rejstříku, a to až o 16 tisíc. Nyní je jich evidováno 965 tisíc.

Předseda AMSP Karel Havlíček však upozornil, že zlepšení zatím není důvod k jásotu. Úbytek řemeslníků doženou až další generace. „Před deseti lety končilo na našich učilištích téměř dvacet tisíc absolventů ročně, nyní je to již jen jedenáct tisíc,“ komentuje výsledky analýzy Havlíček. „Zatímco ekonomika roste, klíčové profese ztrácíme,“ dodává.

V meziročním srovnání absolventů si pohoršily stavební obory, zejména zednické profese. Dostatečný zájem není ani o truhlařinu a čalounictví.

Od řemesla mě odradil nízký plat, říká vyučený sklář

Více absolventů učňovských škol se však na pracovním trhu nemusí projevit. Od provádění řemesla je může odradit nízký plat. Týká se to i oblasti uměleckých a tradičních řemesel.

„Nastupoval jsem do školy s tím, že sklářství je z hlediska peněz zajímavý obor. Pak se ale situace změnila, a když jsem v roce 2006 absolvoval, musel jsem si práci hledat jinde,“ říká redakci Jan Jambor, absolvent sklářského oboru ve Světlé nad Sázavou.

Tehdy se plat sklářů pohyboval okolo deseti tisíc korun. V současné době si mohou skláři vydělat i dvojnásobek, přesto se jedná o podprůměrný výdělek. „Rád bych se ke sklářství vrátil, ale teď už jsem se profesně uchytil jinde,“ vysvětluje Jambor.

Šancí pro řemeslníky jsou nové mistrovské zkoušky

Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže (MŠMT) chce zlepšit postavení řemeslníků skrze znovuzavedení mistrovských zkoušek. Složením zkoušky získají řádně vyučení řemeslníci nejvyšší možnou kvalifikaci platnou po celé Evropě.

„Zavedení mistrovské zkoušky by mělo významnou měrou přispět ke zkvalitnění a společenské prestiži řemesel, a tím zvýšit i zájem o řemeslné obory,“ vysvětluje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Na obsahu zkoušky by se podle MŠMT měli podílet i zaměstnavatelé.

Spolupráce se zaměstnavateli je naprosto zásadní, říká europoslankyně Dlabajová.

Nutnost propojení mezi zaměstnavateli a školami zdůrazňuje také europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, ALDE). „Spolupráce se zaměstnavateli je naprosto zásadní. Školy, které nemají zpětnou vazbu od zaměstnavatelů, produkují často budoucí nezaměstnané,“ říká EurActivu.

Evropská unie řeší odborné vzdělávání v rámci Nové agendy dovedností pro Evropu. Mezi její cíle patří mimo jiné zvýšení zájmu o odborné dovednosti. Návrh Evropské komise budou nyní projednávat europoslanci a Dlabajová se stala jeho stínovou zpravodajkou.

„V Agendě mi chybí větší důraz na potřeby zaměstnavatelů a intenzivnější komunikaci s nimi. Nikdo jiný, než podniky a zaměstnavatelé nám nemůže říct, jaké profese a dovednosti budou v horizontu několika let potřebovat,“ vysvětluje europoslankyně nedostatky Nové agendy dovedností.