České děti nadprůměrně kouří. Pomůže vyšší spotřební daň?

zdroj: Shutterstock; autor: ostill

Aby měla spotřební daň na tabákové výrobky potřebný odrazující efekt, musí daňový podíl představovat minimálně 75 % maloobchodní ceny nejoblíbenějších cigaret, uvádí WHO. Česko takovou podmínku splňuje, dětí tu ale kouří více než jinde v Evropě. Problém může být třeba i v nízké ceně alkoholu.

Užívání tabáku je hlavní příčinou úmrtí, která ročně zabíjí na celém světě přibližně 6 milionů lidí. Největší podíl úmrtí (1,6 mil. lidí), přitom připadá na Evropu, vyčíslila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Se snížením spotřeby tabáku podle ní mohou pomoci vyšší ceny tabákových výrobků. „Daně nejsou nikdy populární, přesto jsou naším nejsilnějším spojencem při záchraně životů prostřednictvím kontroly spotřeby tabáku,“ řekla novinářům regionální ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová.

U příležitosti letošního Světového dne bez tabáku (31. května) tak zdravotníci žádají politiky, aby ve svých zemích zvyšovali spotřební daně na cigarety. WHO doporučuje, aby daňový podíl představoval minimálně 75 % maloobchodní ceny nejoblíbenější značky.

Na investice do zdraví

Na evropském kontinentu takovou politiku zavedlo prozatím 26 zemí, které jsou členy WHO. Česká republika patří mezi ně, stejně jako například Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Bylo by dobré prozkoumat, jestli v ČR existuje souvislost mezi nízkou cenou alkoholu a kouřením, říká ředitelka české kanceláře WHO Alena Šteflová. 

„Rádi bychom vyzvali zbývajících 27 evropských států, aby tyto země následovaly. Zdanění tabáku zachraňuje životy a generuje příjmy, které stát může investovat v oblasti veřejného zdraví,“ vyzvala Jakabová.

Vyšší ceny tabákových výrobků podle WHO obvykle přinášejí nejlepší výsledky u lidí s méně penězi na utrácení, a tím pádem také mezi mládeží. Zvýšení cen o 10 % sníží spotřebu u mládeže o 18 %, což je třikrát rychleji než u dospělých, ukázala studie z roku 2010.

Mladí kuřáci

V Česku ale zdá se tato zkušenost zcela neplatí. „Praxe ukazuje, že v České republice toto opatření není tak efektivní,“ varovala na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně ředitelka české kanceláře WHO Alena Šteflová.

Ve světových žebříčcích se totiž Česká republika se svými mladistvými kuřáky umisťuje na předních příčkách. „V patnácti letech například kouří již 28% dívek a 22% chlapců,“ řekla Šteflová. To Česku „vyneslo“ sedmé místo mezi 53 evropskými zeměmi WHO.

Podle ředitele odboru strategie daňové politiky ministerstva financí Zdeňka Hrdličky to znamená, že problém je v České republice potřeba hledat jinde, než v příliš nízkém zdanění. Prostor pro zvyšování daně nicméně v Česku do jisté míry existuje, dodal.

V České republice se ostatně letos zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky chystá. A to kvůli plnění předpisů Evropské unie, která určuje minimální zdanění. Je to kvůli slabšímu kurzu koruny k euru.  

Podle slov Aleny Šteflové je také potřeba hledat příčiny zmíněného problému například v daňové politice vůči další návykové látce – alkoholu. Bylo by prý dobré například prozkoumat, jestli v Česku existuje souvislost mezi nízkou cenou alkoholických nápojů a kouřením.

Autor: Adéla Denková