V Bruselu začíná summit lídrů, prim budou hrát migrace a zahraniční vztahy

© EPA

Prezidenti a premiéři unijní sedmadvacítky budou dnes a zítra na vrcholné schůzce řešit společný přístup k migraci, Turecku, Rusku nebo současnou epidemiologickou situaci. Dojde i na téma kontroverzního maďarského zákona, ke kterému Česko zatím jasnou pozici nemá.

Po mnoha měsících se pandemie koronaviru dostala v Evropě do takového stavu, že lídři zemí EU mohou na summitu Evropské rady řešit ve větší míře také jiná důležitá témata. Ve čtvrtek odpoledne, po společném obědě s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, se prezidenti a premiéři „vrhnou“ vedle tématu bezpečného rozvolňování protipandemických opatření a obnovy cestovního ruchu také na ožehavé téma migrace.

The Capitals: Koho očkovat vakcínou AstraZeneca? Evropa se neshoduje

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Řešit budou konkrétně jednotlivé migrační trasy do Evropy, skrze které může po postupném uvolnění pandemie opět nabrat na síle nelegální migrace. Vzájemné solidaritě mezi státy při zvládání krizových situací, tedy případnému přerozdělování žadatelů o azyl či „sponzoringu“ jejich návratů do země původu, se zřejmě tentokrát vyhnou. Soustředit se naopak mají na vnější dimenzi migrace, především spolupráci se třetími zeměmi.

„Řešení vidíme ve speciálním partnerství se sousedními tranzitními zeměmi a zeměmi původu. Musíme se soustředit hlavně na boj proti pašerákům, proti zneužívání uprchlíků a na návratovou politiku. Téma převaděčů se samozřejmě týká i nás, protože i když do naší země nesměřují velké počty ilegální migrantů, tak tyto počty se navyšují,“ uvedl premiér Andrej Babiš před začátkem jednání v Bruselu.

Velkým tématem je v tomto ohledu vztah s Tureckem, respektive pokračování finanční podpory ze strany EU výměnou za to, že Turci budou i nadále pomyslnou „hradbou“ před případnými novými vlnami migrantů. Debata se povede o tom, jakou formu by tato finanční podpora ve výši 3,5 miliardy eur (89 miliard korun) měla mít. Česko je pro to, aby byla tato částka součástí víceletého finančního rámce EU.

The Capitals: Bez Turecka problém migrace nevyřešíme, říká Merkelová

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Večer pak bude patřit společné zahraniční politice. Prezidenti a premiéři projednají vztahy s Libyí, Mali, Etiopií a především s Ruskem. Státy na předcházejícím summitu pověřily „ministra zahraničí EU“ Josepa Borella, aby vypracoval analýzu k novému společnému postupu vůči této velmoci. EU by podle něj měla koordinovaněji čelit ruským hrozbám a připravit se na nové útoky, zároveň si však nezavírat dveře ke vzájemné spolupráci. Česku se podle dostupných informací nový návrh šéfa unijní diplomacie příliš nezamlouvá.

Německo a Francie chtějí do dnešních společných závěrů prosadit zmínku o plánu uspořádat vrcholnou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Shoda na tomto bodu zatím nepanuje, český premiér Babiš jednoznačný postoj najevo nedal.

Borrell: Oteplení vztahů s Ruskem je vzdálenou vyhlídkou

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes představil unijní strategii vztahů s Ruskem. Podle ní by měla Unie systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím. Oteplení vztahů Borrell jen tak neočekává.

V průběhu dne se má řešit také kontroverzní maďarský zákon namířený proti tamní komunitě LGBTI. Česko se zatím nepřidalo ke společné výzvě řady unijních zemí, které krok maďarské vlády odsuzují, ani k novější obecnější výzvě mířící na ochranu menšin. Babiš si podle svých slov chce dnes vyslechnout maďarské vysvětlení a až poté se případně pod výzvu podepsat.

Maďarsko může kvůli novému zákonu proti šíření informací o sexuálních menšinách přijít o evropské dotace

Maďarští poslanci dnes schválili návrh zákona, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Až na „méně důležitý“ pátek pak připadnou témata jako hospodářské oživení EU, které lídři zemí řešili do hloubky na předcházejících summitech, nebo budoucnost eurozóny.