SLEDUJTE S NÁMI – Summit EU: bitva o klimatický balíček

zdroj: Rada EU.

V srdci unijních institucí, Bruselu, startuje dvoudenní summit vrcholných představitelů EU. Hlavním tématem jsou klimaticko-energetické cíle do roku 2030, o které se zatím vedl tuhý boj. Na program se ale dostanou i ekonomické otázky a zahraničně-politická témata, jako je hrozba nákazy virem ebola či aktuální situace na Ukrajině a Blízkém východě.

Energetika a klima budou hlavními body na nabitém programu zasedání Evropské rady, které bude až do zítřka probíhat v Bruselu. Lídři EU by se měli dohodnout na konečné podobě nového klimaticko-energetického rámce včetně dlouhodobých cílů EU do roku 2030.

Ty mají nejen snižovat emise CO2, ale například také posílit energetickou bezpečnost evropských zemí. Podle některých názorů mohou mít také jednoznačně pozitivní dopad na ekonomiky členských zemí. Některé z nich se ale cílů obávají kvůli zátěži, jakou by mohly klást například na jejich průmyslové podniky.

Českou republiku bude na summitu zastupovat premiér Bohuslav Sobotka, který chce podpořit stanovení závazného cíle ke snížení emisí skleníkových plynů ve výši 40 procent oproti roku 1990. Česko může podpořit i cíle pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost, nechce je ale schválit jako závazné.

Kromě klimaticko-energetického rámce budou lídři probírat i ekonomickou situaci členských států a pravděpodobně se nevyhnou ani diskusi nad aktuálním stavem v některých palčivých zahraničně-politických a bezpečnostních otázkách. K nim patří šíření viru ebola nebo situace na Ukrajině a Blízkém východě. 

Vzhledem k tomu, že Evropský parlament včera potvrdil novou Evropskou komisi Jean-Claude Junckera jako celek, summit přijme rozhodnutí o jejím jmenování. 

Evropskou radu, které bude naposledy předsedat Herman Van Rompuy (příští summit už proběhne pod taktovkou bývalého polského premiéra Donalda Tuska), přímo na místě sleduje redaktorka EurActivu Adéla Denková (Twitter: @Adela_Denkova).

Prostřednictvím Storify můžete sledovat naši online reportáž.