V Bruselu už se sešla speciální skupina k potírání fake news

fake news boj EU

© Shutterstock

Specialisté mají dodávat podklady pro úvahy o všech otázkách souvisejících s šířením fake news v tradičních i sociálních médiích. Mají doporučit, jak zvládnout výzvy, které v sociální i politické oblasti tento fenomén přináší.

Nejlepší cesty a způsoby, jak by mohla EU a její členské země čelit fenoménu „fake news“, tedy falešných nebo dezinformačních zpráv, má Evropské komisi pomoci najít skupina složená ze čtyř desítek vědců, novinářů a zástupců občanských organizací.

Dnes se sešla poprvé. Komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová prohlásila, že politický význam problematiky dokládá i záměr francouzského prezidenta Emmanuela Macrona řešit věc novým zákonem.

Macron na počátku roku odsoudil šíření dezinformací a propagandy prostřednictvím tisíců účtů na internetových sociálních sítích, které se v jednom okamžiku vyskytnou po celém světě a ve všech jazycích, aby pošpinily politiky, veřejně známé osobnosti či novináře. Zpřísnit boj s dezinformacemi chce francouzský prezident zákonem i vyššími pravomocemi vysílacích rad v zemi.

Gabrielová: Plně podporujeme svobodu vyjadřování a právo na přístup k informacím. Nikdo nenavrhuje nutit občany, zda mají určité zprávě věřit či ne.

Ostré a vyhraněné reakce na Macronův návrh ale také podle Gabrielové ukazují potřebu nalezení skutečně toho nejlepšího přístupu k problematice „fake news“ jak v klasických médiích, tak na internetu. „Právě to bude mít na starosti tato nová skupina,“ poznamenala komisařka, podle které je evropský přístup k fenoménu potřeba.

„Plně podporujeme svobodu vyjadřování a právo na přístup k informacím. Nikdo nenavrhuje nutit občany, zda mají určité zprávě věřit či ne,“ upozornila Gabrielová.

Klíčovým úkolem expertní skupiny podle ní bude nabídnout Evropské komisi možnosti a podklady pro úvahy o všech otázkách souvisejících s šířením fake news v tradičních i sociálních médiích a doporučit, jak zvládnout výzvy, které v sociální i politické oblasti tento fenomén představuje. Komise se chce k tématu vrátit tento rok na jaře.

Proti fake news bojuje i Německo

Francie není první zemí, která proti dezinformacím zakročí pomocí právní úpravy. Německo už má zákon, který umožňuje provozovatelům sociálních sítí ukládat pokutu až 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), pokud urychleně nesmažou falešné informace na svých platformách.

EU bojuje také proti nenávisti na internetu. Přečtěte si víc >>>>

Čtyři desítky zástupců médií, občanské společnosti a vědců z různých evropských zemí vede Madeleine de Cock Buningová z univerzity v Utrechtu. Členové skupiny byli vybráni z více než 350 uchazečů. Nechybí mezi nimi lidé z Facebooku, Twitteru či Google, ale třeba také agentury AFP, německé televize ARD či univerzit z Rigy či Bukurešti. Mezi experty není žádný Čech, v týmu je ale například Juraj Polák ze slovenské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RTVS.

„Máme před sebou zákeřný problém, který může mít potenciálně velmi rušivý dopad na evropské společnosti,“ poznamenala dnes před novináři šéfka nové skupiny.

Loni v červnu europarlament vyzval komisi, aby provedla důkladnou analýzu současné situace a právního rámce z hlediska falešných zpráv a aby ověřila, jak by bylo možné šíření nepravdivého obsahu legislativně omezit. Komise téma vnímá jako prioritu a iniciativu proti šíření falešných zpráv má ve svém letošním programu práce.