V Bruselu se v pondělí sešla Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy

V Bruselu se poprvé v pondělí 22. ledna pod německým předsednictvím Franka-Waltera Steinmeiera konala další pravidelná schůzka ministrů zahraničních věcí členských států EU.

Na programu jednání bylo několik zásadních témat. Jedním z jejich nejdůležitějších výsledků je jistě shoda všech členských států na mandátu pro vyjednávání o novém posíleném partnerství s Ukrajinou. Ta by oficiálně měla být zahájena 6. února v Kyjevě.

Ministři dále uvítali řádný a klidný průběh srbských parlamentních voleb a kladně zhodnotili jejich výsledky. I přes vítězství ultranacionalistů budou mít strany zastávající proevropský postoj totiž většinu parlamentních křesel.

Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy také definitivně rozhodla, že se v nejbližší době začne pracovat na úpravě obchodních vztahů s tureckou částí Kypru. Pokud jde o politiku sousedství, bude EU i nadále podporovat stabilitu a růst ve všech sousedních státech. Ministři dále vyjádřili znepokojení nad stále kritickou situací v Darfúru. Také zaujali společný postoj vůči Íránu. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1737 by podle nich měla být bez výjimek dodržována.