V Bruselu se projednávala americká víza

víza

Česká republika při jednání Rady EU s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou otevřela otázku vízové povinnosti do USA.

Českou republiku v Radě zastupoval náměstek ministra zahraničí Vladimír Müller, protože ministrovi Cyrilu Svobodovi se do Bruselu nepodařilo odletět kvůli zavřenému pražskému letišti. Česko formulovalo svoje stanovisko k vízům velmi důrazně. „Česká republika vystoupila především s jednoznačným požadavkem, aby nové členské země byly zahrnuty do systému bezvízového styku,“ uvedl náměstek Müller.

Condoleezza Riceová v reakci na český požadavek uvedla, že americká administrativa se problémem zabývá a bude zabývat. Systém udělování amerických víz se možná přehodnotí. Členské země EU by však měly udělat všechno pro to, aby se co nejdříve začaly používat systémy snímání otisků prstů, biometrických dat a specifických fotografií.

Maďarský ministr zahraniční Ferenc Somogyi sdělil, že se ministři dohodli na přípravě plánu, v jehož rámci vytyčí určité body, které by měly být postupně z obou stran naplňovány.

Otázku vízové povinnosti otevře i Slovenská republika při oficiální návštěvě Georga W. Bushe v Bratislavě. Jak uvedl slovenský deník SME, je dokonce možné, že Bush v Bratislavě oznámí jakousi cestovní mapu pro zařazení nových členských zemí EU do systému bezvízového styku.