Summit EU ŽIVĚ: Politici hledají řešení migrační krize

premiér Bohuslav Sobotka a předseda Evropské rady Donald Tusk; zdroj: Evropská rada.

V Bruselu probíhá vrcholné setkání lídrů evropských států, které kvůli uprchlické krizi svolal předseda Evropské rady Donald Tusk. Ministři vnitra včera přehlasovali některé své kolegy a prosadili kvóty na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků z nejvíce postižených států. Summit by se měl nyní zabývat dlouhodobými řešeními krize. K tématům, o nichž se jedná, patří otázka tzv. hotspotů či návratová politika.

Dnes večer v Bruselu jednají prezidenti a premiéři členských států EU, které k mimořádnému summitu svolal předseda Evropské rady Donald Tusk. Tématem jednání je řešení uprchlické krize. Organizace OECD odhaduje, že v letošním roce v Evropě požádá o azyl více než milion běženců.

Lídři na mimořádném summitu jednají již podruhé. Poprvé se tak stalo v dubnu. Nyní se dá očekávat, že průběh dnešní schůzky ovlivní výsledek včerejšího hlasování ministrů, které dalo zelenou kontroverzním kvótám na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků z nejvíce zasažených zemí EU. Státům, které kvóty odmítaly a k nimž patří i Česká republika, se totiž nepodařilo svůj názor prosadit a byly přehlasovány.

Summit EU se však věnuje především dlouhodobému řešení uprchlické krize. U jednacího stolu se tak určitě budou probírat otázky, jako je zřízení tzv. hotspotů, v nichž by probíhala registrace běženců, efektivní návratová politika či pomoc zemím, jako je Turecko.

Dnešního summitu se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka.

EurActiv jednání sleduje a vy můžete s ním – v online zpravodajství prostřednictvím Storify, které bylo spuštěno dnes odpoledne. Přímo z místa tweetuje šéfredaktorka Lucie Bednárová (@Bednarova_EAcz).