V Bruselu dnes začíná klíčový summit

britské předsednictví

V Bruselu dnes začne Evropská rada. Hlavním tématem je pokus o dohodu o budoucí finanční perspektivě Evropské unie.

Nebude velkým překvapením, když summit skončí krachem a hlavy států se – stejně jako v červnu – nedohodnou na rozpočtu Unie pro léta 2007 – 2013. To by pak znamenalo, že se téma přehoupne do rakouského předsednictví, které začíná v lednu.

Na stole bude nejnovější návrh předložený předsedající Británií, který počítá s úsporným rozpočtem v hodnotě 1,03% hrubého národního důchodu EU, tedy zhruba s 849 miliardami eur. Diskuse se podle očekávání soustředí na výšku britského odvodu do pokladny Unie, kterou řada zemí považuje za příliš nízkou, na zemědělské dotace i na výši pomoci pro nové členské státy.

Pozice ČR: Český premiér Jiří Paroubek vyjádřil ve středu s návrhem relativní spokojenost. Další nováčkové ho naopak kritizují a polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz hrozí vetem. Největšími oponenty návrhu jsou, jak se očekávalo, Francie a Polsko.

Zahřívacím kolem před summitem bude dopolední setkání premiérů čtyř visegrádských zemí (Česka, Polska, Maďarska a Slovenska) s protějšky z Beneluxu (Belgie, Lucembursko a Nizozemsko). Poté se tradičně sejdou lídři pravicových stran sdružených v Evropské lidové straně; ČR bude zastupovat jak ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), tak šéf ODS Mirek Topolánek.

Samotný summit začne v 18:00 SEČ setkáním s předsedou Evropského parlamentu Josepem Borrellem. Pak se bude jednat o „nerozpočtových“ tématech, zejména o změně režimu daně z přidané hodnoty. U večeře by už měli státníci hovořit o penězích. Očekává se, že jim toto téma vydrží do pozdního pátečního večera.

Stanoviska: Britský ministr zahraničí Jack Straw včera řekl, že preferuje nedohodu před špatnou dohodou. Dodal, že „prostor pro vyjednávání je malý“.

Prezident Komise Jose Manuel Barroso, který se razantně postavil proti tomu, co nazývá rozpočtem pro „mini-Evropu“, označil nový návrh za „zcela neadekvátní“.

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz řekl, že návrh „v žádném případě není uspokojivý“. Polsko podle návrhu přijde o nejvíce peněz ze strukturální politiky – asi o šest miliard eur. Varšava se spojila s Paříží a hrozí vetováním návrhu.

Německý ministr financí Peer Steinbrück řekl, že šance na dohodu je asi 60%. „Čím větší části své slevy se Britové vzdají, tím větší je šance na dohodu,“ řekl.