Útoků na evropské novináře přibývá, upozorňuje studie. Česko si vysloužilo kritiku

© Pixabay

Novináři v Evropské unii a v zemích, jež usilují o vstup do této organizace, čelili v loňském roce stupňujícím fyzickým útokům i větším hrozbám v kyberprostoru. Uvádí to zpráva o pluralitě médií, kterou dnes vydal Evropský univerzitní institut.

Pandemie covidu-19 také zhoršila ekonomické podmínky tisku a nakladatelů. Česká republika si vysloužila kritiku hlavně v oblasti koncentrace vlastnictví médií.

„Čím dál častěji zaznamenáváme násilné útoky proti novinářům, on-line výhrůžky a také zvyšující se ekonomickou nejistotu,“ uvedl Pier Luigi Parcu z Evropského univerzitního institutu. Podle něj souběh těchto faktorů významně ohrožuje výkon novinářské profese. Podle autorů publikace mnoho zemí hlásí útoky na novináře a během epidemie covidu-19 také klesla ochrana svobody projevu, a to mimo jiné kvůli snahám států potírat falešné informace o koronaviru a epidemii covidu-19.

Zprávu Media Pluralism Monitor 2021 sestavila síť badatelů v jednotlivých zemích. Zpráva hodnotí stav svobody a pluralismu tisku z hlediska čtyř oblastí – základní ochrana práv novinářů, pluralita vlastnictví, politická nezávislost a sociální inkluze. Zpráva se zaměřila na země EU a dále na Albánii, Černou Horu, Severní Makedonii, Srbsko a Turecko.

Média čelí čím dál většímu tlaku, EU má jen omezené nástroje podpory, říká Jourová

V zemích Evropské unie se v posledních letech zhoršuje situace médií kvůli ekonomickému tlaku i hrozbám pro bezpečnost novinářů. Prohlásila to dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Česká republika má výrazně špatné hodnocení v oblasti plurality vlastnictví a politické nezávislosti. V obou těchto případech se negativně promítlo, že premiér Andrej Babiš má vliv na jeden z nejvýznamnějších mediálních domů v zemi. Autoři poukazují, že vlastnictví médií je v ČR velice koncentrované a ne vždy transparentní. Podle nich v ČR chybí prostředky, které by umožnily snížit vliv vlastníků na obsah šířený sdělovacími prostředky. „(Pandemie) způsobila, že média (v ČR) jsou náchylnější k politickým a obchodním tlakům,“ uvádí zpráva.

Tisk v ČR dosahuje nízkého hodnocení také v oblasti sociální inkluze, například kvůli nízkému zastoupení žen nebo nízké ochraně proti obsahům šířícím nenávist. Oceněno bylo naopak dobré zastoupení menšin v tisku. Kladně zpráva hodnotí také úroveň ochrany základních práv novinářů, například ochranu svobody slova a tisku či zabezpečení přístupu k informacím.

Útoky na média sílí, Brusel má svázané ruce. Chce to nový nástroj, věří Jourová

Snaha umlčet nezávislá média, útoky na novináře a vliv politiky. I to je realita v některých evropských státech. Utlačování médií dělá vrásky i Bruselu, chybí mu ale vhodný nástroj, jak zakročit.