Útok v Nice: na sociálních sítích se debatuje o islámu a imigraci

zdroj: Twitter

Po loňských útocích v Paříži a letošních atentátech v Bruselu zasáhl Evropu další teroristický čin, tentokrát ve francouzském Nice. Lidé na sociálních sítích debatují o tom, jestli lze spojovat terorismus a víru, nebo jak se má EU postavit k imigraci.

Ve Francii došlo včera v noci k dalšímu teroristickému útoku. Během oslavy státního svátku – výročí dobytí Bastily v roce 1789 – najel útočník s kamionem do davu lidí na pobřežní promenádě ve městě Nice. Více než 80 z nich následkům zranění podlehlo a téměř dvě desítky lidí jsou podle francouzských úřadů v kritickém stavu.

Podle informací dostupných v médiích čin spáchal 31letý muž s francouzským a tuniským občanstvím. V minulosti měl údajně problémy policií, nejednalo se však o činy naznačující propojení s teroristy. Tajné služby ho prý nesledovaly.

Útočník, který patrně jednal bez komplice, najížděl s nákladním vozem do lidí v úseku dlouhém téměř dva kilometry. U sebe měl mimo jiné střelnou zbraň, se kterou také zaútočil. Policie ho pak zastřelila.

„Hrůzný útok opět udeřil na Francii. Jeho teroristický charakter nelze popřít,“ řekl podle ČTK francouzský prezident François Hollande v mimořádném televizním vysílání. „Musíme učinit vše pro boj proti zkáze terorismu,“ dodal.

Navrhl také prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce.

Zatím není známo, jaký byl motiv teroristického činu a zda za ním stojí nějaká konkrétní organizace. Útok ovšem znovu přiživil debatu o tom, jak by se měla Evropa proti terorismu bránit.

V živé paměti jsou totiž ještě útoky v Bruselu z letošního března, pařížské útoky z listopadu loňského roku nebo útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015. Za těmito akcemi stál takzvaný Islámský stát.

Útoku se věnuje i řada příspěvků na sociálních sítích. Lidé vyjadřují i své názory na spojení terorismu a radikálních forem islámu nebo na politickou korektnost.

Georgi Gotev, EurActiv.com/Adéla Denková, EurActiv.cz