Mnozí vyjádřili lítost a odsoudili včerejší smrtící útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Někteří se na druhé straně snaží využít tragédie k podpoře svých cílů. Příkladem jsou i v Německu působící strana AfD a radikální hnutí PEGIDA. Ačkoli vláda kancléřky Merkelové jeho postup odsuzuje, protesty organizované protiislámským hnutím mají stále desetitisícovou podporu.
V Německu jsou hned dvě strany či hnutí, které mohou využít včerejší útok v Paříži ve svůj politický prospěch. Jedním z nich je strana Alternativa pro Německo (AfD). „Tato krvavá lázeň dokazuje těm, kteří se smáli nebo ignorovali obavy mnoha lidí z hrozícího nebezpečí islamismu, že neměli pravdu,“ poznamenal k útokům spoluzakladatel a mluvčí AfD Alexander Gauland. Podotkl také, že nedávné události dávají sílu i hnutí PEGIDA.
Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, zkráceně označované jako PEGIDA, na zmíněný útok zareagovalo velice ostře. „Islamisté, proti kterým hnutí PEGIDA varovalo v posledních 12 týdnech, dnes ve Francii ukázali, že nejsou schopni praktikovat demokracii, ale jako řešení vidí spíše smrt a násilí,“ uvedlo na svém facebookovém profilu.
Německá kancléřka Angela Merkelová a její vláda kroky hnutí PEGIDA odsuzují. Na svůj poslední protest, který se konal v pondělí v Drážďanech, ale organizace přilákala až 18 tisíc lidí.
Hnutí započalo své protiimigrační protesty v prosinci. PEGIDA má podporu jak z krajní pravice, tak ze strany některých běžných obyvatel, kteří se obávají prudkého nárůstu uprchlíků, často unikajících před boji na Blízkém východě. O protestech si můžete více přečíst v rozhovoru s analytikem Jakubem Eberlem z Asociace pro mezinárodní otázky.
Včera se k pařížskému útoku vyslovil mimo jiné i německý spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière. Uvedl, že tyto činy nemají nic společného s islámem. „Islámští extrémisté a islámský teror jsou něco zcela odlišného od islámu,“ řekl de Maizière, „a je nesmírně důležité tento rozdíl zdůraznit právě dnes.“
#Islam in #Europe: perception and reality http://t.co/7GIk6fLZ5M pic.twitter.com/wumldEXh3a via @TheEconomist #JeSuisCharlie
— Europarl2014 (@2014Europarl) 8. Leden 2015
Autor: Marek Vondřich/EurActiv.com