Ústavní soud rozhodne příští týden, politický pat pokračuje

Budova Ústavního soudu; zdroj: Ústavní soud ČR.

Včera dospěla expertní skupina při české vládě k nalezení dvou možných cest, jak ústavním zákonem umožnit konání předčasných sněmovních voleb. Teď o nich budou jednat lídři parlamentních stran. Konání voleb v původním termínu může umožnit příští týden Ústavní soud, pokud zamítne stížnost poslance Melčáka.

Ani po dopolední tiskové konferenci čtyř nejvyšších ústavních činitelů není jasná konkrétní cesta z krize, kterou odkladem rozhodnutí prezidenta o konání předčasných voleb včera „nastartoval“ Ústavní soud (ÚS). Ten má příští týden ve čtvrtek rozhodovat ve veřejném slyšení o stížnosti poslance Melčáka na nezákonnost zkrácení volebního období (příslušný ústavní zákon prošel sněmovnou a senátem už v květnu), které je podle něj možné jen za mimořádných okolností. O reakcích jednotlivých lídrů českých parlamentních stran už jsme vás informovali včera (EurActiv 2.9.2009).

Dnes dopoledne si čtyři nejvyšší ústavní činitelé na Pražském hradě pod vedením českého prezidenta Václava Klause postěžovali, že jsou „velmi znepokojeni“ rozhodnutím ÚS. Ve společném prohlášení uvedli, že „konání předčasných parlamentních voleb ve stanoveném termínu považují za veřejný zájem zásadního významu“. Podle nich tak soudci jednali v rozporu se zákonem o ÚS, „který stanoví, že odložit výkon rozhodnutí nelze, je-li v rozporu s důležitým veřejným zájmem“.

„Je ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti, aby se tyto volby konaly v co nejkratší lhůtě, neboť naše země potřebuje silnou a akceschopnou vládu s jasným politickým mandátem, která je schopna vést zemi v období ekonomické krize a řešit závažné problémy, které se dotýkají životů a osudů miliónů našich občanů,“ stojí dále v prohlášení podepsaném mimo Klause také předsedou senátu Přemyslem Sobotkou, předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem a premiérem Janem Fischerem.

Nejvyšší ústavní činitelé potvrdili, že na stole jsou v současnosti dva reálné návrhy (se kterými včera přišla vládní expertní Komise), jak se vyhnout pokračování politického patu. O obou podmětech budou dnes a případně i v dalších dnech jednat šéfové všech parlamentních stran. Faktem ovšem zůstává, že pokud ÚS příští čtvrtek nezamítne Melčákovu stížnost, volby se nestihnou uspořádat v původním termínu (mluví se o posunu na začátek listopadu).

Politici si za pat mohou sami

Jak připomínají někteří experti na ústavní právo, k současnému sporu vůbec nemuselo dojít, pokud by politici po prvním zkrácení volebního období v roce 1998 (které tehdy označovali za zcela mimořádné řešení) schválili změnu článku 35 Ústavy ČR, který vymezuje, za jakých okolností lze rozpustit sněmovnu.

Po více než deseti letech ke změně stále nedošlo a to i přesto, že už od roku 2005 leží ve sněmovně návrh senátorů ODS (senát ho schválil v dubnu 2005), který předpokládá možnost rozpuštění sněmovny po demisi vlády a to na návrh prezidenta se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců. Možnost rozpuštění jedné nebo obou komor parlamentu při pádu vlády je přitom standardní součástí politických systému ve většině Evropy (návrh ODS vychází z belgického modelu).

Füle: shoda se stále hledá

Jak vás včera EurActiv informoval, zpoždění při formování nové vlády by mohlo způsobit prodlení při výběru českého eurokomisaře (EurActiv 2.9.2009). Podle zdroje z Úřadu vlády však komisaře po dohodě s politickými špičkami současných parlamentních partají bude muset tak jako tak navrhnout už tato – úřednická – vláda.

I kdyby se totiž volby uskutečnily už 9. až 10. října, ke zformování nového kabinetu (a výběru českého zástupce do Bruselu) pravděpodobně nedojde do 25. října, kdy chtějí mít Švédové pohromadě všechny komisaře, uvádí zdroj. Jednání o konkrétním jménu či „potfoliu“ jsou však podle všeho zatím stále na začátku.

„Českého eurokomisaře navrhuje vláda po projednání ve Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, přičemž by jeho jméno mělo vzejít z konsensu napříč politickým spektrem. Česká vláda si je vědoma skutečnosti, že pokud chce ČR naplnit své politické ambice, měla by svého zástupce v Evropské komisi navrhnout co nejdříve,“ uvedl včera pro EurActiv ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.