Spojené státy lépe plní pravidla EU o ochraně osobních údajů. Mezery ale přetrvávají

Česká eurokomisařka Věra Jourová [© European Union, 2019]

Spojené státy zlepšily dohled nad ochranou osobních údajů občanů Evropské unie, které v rámci vzájemné dohody využívají americké firmy.

Při prezentaci třetí výroční zprávy o dodržování úmluvy označované jako štít EU-USA na ochranu soukromí (Privacy Shield) to dnes uvedla eurokomisařka Věra Jourová. Stále však existují problematické body, v nichž by Washington měl přidat, aby lépe vyhověl unijním standardům, dodala česká zástupkyně Evropské komise (EK).

https://twitter.com/VeraJourova/status/1186956416973725696?s=20

Dohoda zavazuje americké společnosti k ochraně osobních dat občanů Evropské unie podle evropských standardů. Zároveň také zakládá systém, který umožňuje přes Atlantik bezpečně přenášet data využívaná pro komerční účely.

K dodržování pravidel stanovených dohodou se během tří let přihlásilo téměř 5 tisíc amerických společností včetně technologických gigantů, jako je Google či Microsoft.

„Štít se stal zásadním nástrojem pro malé i velké podniky působící v EU v celé řadě odvětví, od tradičního průmyslu po digitální ekonomiku,“ zdůraznila Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti otázky spravedlnosti a ochrany spotřebitele.

Celkový úspěch

Firmy údajně postupují podle úmluvy při každodenních transferech dat o svých zákaznících, například při komunikaci se svými obchodními partnery či pobočkami ve Spojených státech.

Spojené státy podle Jourové splnily zásadní požadavek Bruselu, když v létě jmenovaly podnikatele Keitha Kracha ombudsmanem, který má za úkol dohlížet na fungování dohody. V současné době je tedy americký tým štítu EU-USA poprvé od roku 2016 kompletní.

Přestože Komise tento krok vítá, bývalý Evropský inspektor ochrany údajů Giovanni Buttarelli již dříve pro EURACTIV řekl, že dané jmenování nebylo „ústupkem“, ale spíše „předpokladem pro samotné fungování štítu“.

Sama Jourová ve středu přiznala, že na jmenování EU skutečně čekala poměrně dlouhou dobu. Zároveň však dodala, že Krach musel před vstupem do funkce projít velice přísnou a veřejnou kontrolou.

Americké ministerstvo obchodu nyní také každý měsíc kontroluje náhodně vybrané společnosti, zda dodržují pravidla stanovená dohodou.

Dohoda je také lépe vymahatelná. Mohou za to přijatá opatření, která mají zajistit správné dodržování pravidel. Jako příklad zmínila Jourová pokutu ve výši pěti miliard dolarů, kterou letos vyměřila Facebooku americká Federální obchodní komise (FTC).

V neposlední řadě Komise dodala, že štít EU-USA využívá stále větší počet evropských občanů.

Konkrétní opatření

Jourová však upozornila, že EU by neměla usnout na vavřínech a nadále by měla s americkou stranou jednat o posilování štítu.

Rezervy vidí například v rychlosti a efektivitě procesu, jímž americké úřady prověřují, zda společnosti plní daná kritéria. Lépe by se podle Jourové mohly uskutečňovat i kontroly toho, zda si některé firmy nenárokují dodržování dohody neprávem.

Zároveň také Komise vyzvala FTC, aby zvýšila úsilí při vyšetřování firem, které pouze předstírají, že se evropskými pravidly ochrany údajů řídí.

Štít plný chyb?

Přes jisté výtky ale Komise hodnotí fungování programu vesměs pozitivně. Z jiných stran se ozývají daleko vážnější obavy.

Podle Estelle Masseové, seniorní analytičky skupiny Access Now, která se zabývá digitálním právem, nedává dohoda evropským občanům dostatečnou záruku, že jsou jejich údaje chráněny ve chvíli, kdy jsou odeslány přes Atlantik. „Komise dělá velkou chybu, když pokračuje se štítem EU-USA,“ uvedla Masseová.

„Nikdy nešlo o adekvátní systém ochrany práva soukromí a ochrany údajů. Za současného systému tak EU nejen nadále umožňuje porušování základních práv, ale zároveň podrývá své světové vůdčí postavení v otázce ochrany osobních údajů.“

Europoslanci mezitím reagovali podobně ostře. Německý europoslanec Moritz Körner (Obnova Evropy) řekl, že dohoda by měla být pozastavena. V praxi totiž selhává, neboť nezajišťuje právní ochranu.

„Dokud se bude Evropa zaměřovat na ochranu údajů, ale Spojené státy na bohatství, které jim údaje evropských občanů přináší, tak žádná transatlantická dohoda fungovat nebude,“ dodal Körner.