USA požadují po EU cestovní pasy s oskenovanou fotografií

pasy

Všechny pasy zemí EU, pro které neplatí do USA vízová povinnost vydané po 26. říjnu 2005 budou muset obsahovat oskenovanou fotografii. Jinak nebudou platné pro vstup do Spojených států.

Od 11. září Spojené státy tlačily na tento požadavek pro cestující ze zemí Evropské unie, pro které neplatí vízová povinnost. Každý cestující s novým pasem, ve kterém není oskenovaná fotografie, musí mít nyní ke vstupu do USA vízum. Staré pasy budou nadále platné bez víza pouze za předpokladu, že jsou strojově čitelné.

I když Unie vyjednala posunutí lhůt na zavedení těchto opatření, nejméně dvě země – Francie a Itálie – nesplní kritéria.

Většina členských zemí EU začne na základě požadavku USA rovnou zavádět i biometrické údaje do pasů (otisky prstů). To požaduje směrnice z roku 2004. Tato data budou Spojené státy ke vstupu do země požadovat od 26. října 2006.

USA si vytyčily i vlastní cíl pro zvýšení bezpečnosti: všechny nové pasy budou obsahovat chipy s identifikační radiovou frekvencí (RFI). Američané také od roku 2008 budou potřebovat pasy k cestám do Kanady. Kontroverzní je otázka zneužití této technologie, která nezabrání možnému čtení chipů na dálku.