USA neprodloužily EU lhůtu pro zavedení biometrických pasů

pasy

Americký Kongres ústy předsedy právního výboru Sněmovny reprezentantů Jamese Sensenbrennera odmítl žádost Bruselu o další prodloužení lhůty na zavedení biometrických prvků do cestovních pasů. Víza pro cestu do USA by mohli nadále potřebovat občané všech členských zemí EU.

„Jsme znepokojeni a zklamáni, ale odpověď považujeme za prozatímní,“ uvedl podle ČTK mluvčí Evropské komise Friso Abbing v reakci na dopis předsedy právního výboru Sněmovny reprezentantů. Pro USA je zavedení biometrických pasů podmínkou pro trvání či zavedení bezvízového styku. Většina zemí EU nestihne zavést čipy s digitálními podobenkami do pasů dříve než koncem léta příštího rok. Původní termín byl 26. říjen. V tomto termínu stihne nové prvky zavést patrně pouze Rakousko, Irsko, Lucembursko, Slovinsko a možná také Německo a Itálie.

Na zavedení biometrických prvků do cestovních dokladů, nejprve digitálních fotografií a následně i otisků prstů, se ministři vnitra členských zemí EU dohodli loni na podzim. První technické nařízení bylo ale vydáno teprve koncem letošního února a členské státy jej mají uplatnit do 28. srpna 2006. Další nařízení se teprve připravuje a až bude vydáno, začne běžet lhůta 36 měsíců pro zavedení digitálních otisků do pasů.

Víza na cestu do USA nepotřebují občané bývalé Patnáctky s výjimkou Řecka, z deseti nových členských zemí pouze Slovinci. Biometrické pasy mají zvýšit ochranu před paděláním a odcizením dokladů v rámci boje proti terorismu a organizovanému zločinu.