Uprchlická krize může pozici Merkelové oslabit

zdroj: Evropská rada

Kritika vůči kancléřce Angele Merkelové kvůli vstřícnému postoji vůči uprchlíkům sílí, a to jak ze strany německých občanů, tak tamních politiků. Pokud kancléřka situaci brzy nevyřeší, může to mít dopad na její doposud úspěšnou politickou dráhu. Silného soupeře ale zatím nemá, tvrdí odborníci, které EurActiv oslovil. A jak hodnotí její postup při řešení uprchlické krize?

Kancléřka Angela Merkelová z Křesťanské demokratické strany (CDU) sbírá politické body už od roku 2005, kdy se poprvé ujala této nejvýznamnější německé politické funkce. V současnosti však čelí nebývalé kritice, a to kvůli vstřícnému postoji vůči migrantům, kteří do země přicházejí. S její migrační politikou poprvé není spokojená ani většina německých obyvatel.

Aktuální průzkumy německých agentur ukazují, že pro unii CDU/CSU by dnes hlasovalo jen zhruba 38 % voličů. 33 % Němců si podle průzkumu INSA dokonce myslí, že by kancléřka měla odstoupit. Na počátku srpna přitom průzkumy ukazovaly, že by v případě voleb Merkelové dala svůj hlas absolutní většina potenciálních voličů.

„Její popularita bude krátkodobě až střednědobě klesat a německá společnost se bude dále polarizovat.“

Kvůli podpoře otevřených hranic sílí vůči kancléřce v poslední době tlak i ze strany vládní unie CDU/CSU. Stále větší část vládních poslanců chce Merkelovou přimět, aby vstřícný postoj vůči uprchlíkům změnila. Ta však kritiku odmítá a politiku vůči uprchlíkům podle jejích dosavadních vyjádření měnit nehodlá.

Politologové oslovení EurActivem se shodují, že uprchlická krize bude mít na politickou kariéru Merkelové neblahý dopad, žádný silný protivník, který by jí mohl z politického výsluní sesadit, se ale zatím nerýsuje.

Merkelová ztrácí kredit

„Její popularita bude krátkodobě až střednědobě klesat a německá společnost se bude dále polarizovat. Je to totiž zcela nová konfliktní linie, která jde napříč politickými stranami a bude mít i stranotvornou sílu pro budoucí volby,“ říká k dopadům uprchlické krize na politickou kariéru Merkelové odborník z Fakulty sociálních věd UK Miroslav Kunštát.

Další volby na spolkové úrovni se budou konat v roce 2017. Podle zpráv z poloviny letošního léta bude Merkelová na post kancléřky znovu kandidovat, a to už po čtvrté v řadě.

Na rozdíl od Kunštáta si jeho kolega z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Tomáš Nigrin myslí, že dopady uprchlické krize na její kariéru by mohly být dlouhodobějšího rázu.

„Žádný silný soupeř se ve vnitřní politice zatím neobjevil. Na druhou stranu pokud se Angele Merkelové nepodaří tuto krizi rychle vyřešit, či ztlumit, tak jí to v dlouhodobém horizontu poškodí,“ řekl Nigrin redakci.

„Žádný silný soupeř Merkelové se ve vnitřní politice zatím neobjevil.“

Negativní dopad to podle něj může mít i na pozici kancléřky v zahraniční politice, kde podle jeho slov Merkelová rychle ztrácí kredit získaný především v době řecké a ukrajinské krize. Klíčovou roli německé vlády, kterou při řešení obou krizí sehrála, ve všech průzkumech Němci hodnotili pozitivně, a to jak voliči vládních, tak opozičních stran.

Dojde k uzavření hranic?

Situace se v zemi, která podle oficiálních zdrojů letos očekává příchod minimálně 800 tisíc uprchlíků, v posledních dnech vyostřuje. Německo už v polovině září obnovilo hraniční kontroly, dnes část politiků z CDU/CSU požaduje, aby byly hranice zcela uzavřeny. Stavbu plotu na hranicích podpořil i šéf německých policejních odborů Rainer Wendt.

„Podle mého názoru se jedná o komunikační tlak. Zastavovat migranty až na německých hranicích je již pozdě. Problém je třeba řešit geograficky i politicky někde jinde,“ myslí si Nigrin.

Kunštát upozorňuje, že pojem uzavření hranic není zcela jasný a může zahrnovat celou řadu opatření, z nichž některá začala být již uplatňována. „Bude to spíše graduální proces stále přísnější kontroly a ostrahy hranice,“ tvrdí. Spolková vláda si podle něj dá záležet, aby to nevypadalo jako bezprostřední reakce na přání bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna nebo premiéra Bavorska Horsta Seehofera. Ten Merkelovou na začátku října vyzval, aby dala uprchlíkům najevo, že Německo možnosti přijímání běženců již vyčerpalo.

Právě Seehofer (CSU) patří mezi nevýraznější kritiky Merkelové, a to hlavně kvůli tomu, že většina běženců do Německa v poslední době přichází přes rakousko-bavorskou hranici a zde pak uprchlíci často zůstávají. Podle Hermanna Bavorsko v září přijalo 58 tisíc žadatelů o azyl, což je o 16 000 více, než stanovují spolkové kvóty.

I když jsou kritické hlasy politiků z CDU/CSU stále hlasitější, Kunštát to na konec kariéry Angely Merkelové nevidí. „I její kritici ve vlastní straně CDU i v sesterské CSU dobře vědí, že jedině ona může v nynější krizové situaci spoluformulovat a prosadit evropské řešení problému.“

„Její kroky odpovídají hodnotám, na kterých je postavena existence nové demokratické Spolkové republiky Německo.“

Právě společný postup se Merkelová snaží na evropské úrovni protlačit a vyzývá k solidaritě napříč všemi členskými státy. Na summitu lídrů EU minulý týden se spolu s kolegy ze Švédska a Nizozemska snažila do závěrů Evropské rady prosadit zmínku o tom, že členské státy rozpracují návrh Komise o trvalém relokačním mechanismu, a to přesto, že tato otázka na stole být vůbec neměla. Požadavek tří států se však prosadit nepodařilo.

Merkelová stále jedná rozvážně

S kritikou Merkelové, která se ozývá i z řad české politické reprezentace, oslovení odborníci nesouhlasí. „Jsem přesvědčený, že Angela Merkelová svoje politické kroky, a to i v řešení uprchlické vlny do Evropy, pečlivě a zodpovědně zvažuje,“ říká Kunštát a podobně to vnímá i jeho kolega.

„Její kroky odpovídají hodnotám, na kterých je postavena existence nové demokratické Spolkové republiky Německo. Na rozdíl od České republiky má Německo s řízenou imigrací zkušenosti a vedlo to k mnoha ekonomickým benefitům,“ tvrdí Nigrin.

Zároveň upozorňuje na zásadní problém, a to, že migrační krize Evropu zachvátila nebývalou silou, což vede k velmi rychlé radikalizaci názorů. „Tuto skutečnost zřejmě Angela Merkelová podcenila,“ dodává Nigrin.

Autor: Eliška Kubátová