Unijní sedmadvacítka se shodla na tom, jaké vztahy chce mít v budoucnu se samostatnou Británií

budoucí vztahy po brexitu

© Pixabay

Evropská unie chce mít s Velkou Británií i po brexitu co nejužší vztah. Britové prý ale nemohou počítat s tím, že si po odchodu zachovají všechny výhody unijního členství nebo že si budou vybírat, co z dosavadních pravidel se jim hodí. Text dohody unijní sedmadvacítky předpovídá komplikace ve vzájemném obchodu.

Lídři 27 zemí EU dnes dopoledne potvrdili svůj společný pohled na to, co chtějí od začínajících rozhovorů s Londýnem o budoucnosti vztahů mezi EU a Británií po odchodu země z bloku. Schválení „vodítek“ pro toto jednání potvrdil na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

Smlouvu o budoucích vzájemných vztazích, o které se nyní začne vyjednávat, bude ovšem možné uzavřít až poté, co Británie na konci března 2019 z Unie vystoupí. Platit pak začne až po konci roku 2020, kdy podle dohody skončí následné přechodné období. Na základě dnes přijatých zásad připraví Evropská komise konkrétní směrnice pro unijního vyjednavače Michela Barniera a jeho tým.

Mayová: Věřím, že v jednáních je teď nová dynamika. Přistupujeme k nim v duchu spolupráce a také budoucích možností.

„Věřím, že v jednáních je teď nová dynamika. Přistupujeme k nim v duchu spolupráce a také budoucích možností,“ řekla v Bruselu novinářům britská premiérka Theresa Mayová, která se ovšem diskuse EU27 neúčastnila.

Nyní si podle ní obě strany musí sednout a najít funkční řešení situace na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem a také podobu budoucího bezpečnostního a hospodářského partnerství. „Je v nejlepším zájmu našem i EU, abychom domluvili oboustranně výhodnou dohodu,“ dodala.

Jaká vztahy s Británií jsou v zájmu ČR? Přečtěte si víc >>>>

Důraz na bezpečnost

Představy obou stran o budoucím uspořádání jsou zatím poměrně obecné, byť Londýn i Brusel dávají najevo zájem na udržení těsných vztahů a na pokračování spolupráce v řadě oblastí, jako je bezpečnost, obrana či boj s terorismem a mezinárodní kriminalitou.

Mayová dnes zopakovala přání Londýna, aby bylo domluveno „silné budoucí hospodářské a bezpečnostní partnerství“. Návrh nyní potvrzeného dokumentu o podobě vzájemných vztahů na sedmi stránkách kromě jiného zdůrazňuje, že Unie si s Británií přeje co nejtěsnější partnerství, které se bude týkat obchodní a hospodářské spolupráce i dalších oblastí, zejména boje s terorismem a mezinárodním zločinem, ale také bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky.

Text ale také upozorňuje, že britské rozhodnutí odejít z celní unie a jednotného trhu nevyhnutelně znamená komplikace pro vzájemný obchod. Rozdílná pravidla a potřeba jejich vymáhání budou mít bohužel negativní ekonomické důsledky, především prý v Británii.

EU27: Stát, který není členem Unie a nemá stejné závazky jako člen, nemůže mít shodná práva a těšit se stejným výhodám jako člen.

Cílem Unie je ale dosáhnout u obchodní výměny domluvy o nulových tarifech a žádném kvantitativním omezení ve všech sektorech. EU má zájem na celní spolupráci při zachování regulační a právní autonomie obou stran. Ve službách je cílem EU umožnit poskytování služeb podle pravidel o hostitelském státu, ovšem opět při respektování faktu, že Spojené království nebude členem Unie a nebude s ní sdílet společný regulační, dohledový a právní rámec.

„Stát, který není členem Unie a nemá stejné závazky jako člen, nemůže mít shodná práva a těšit se stejným výhodám jako člen,“ stojí v dokumentu. Unie v něm opakuje, že čtyři svobody spojené s jednotným trhem EU (volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu) jsou nedělitelné a není možné „vyzobávání třešniček“ účastí jen v některých částech jednotného trhu, neboť to by poškodilo jeho integritu a dobré fungování.

Jaké modely budoucí spolupráce se nabízejí? Přečtěte si víc >>>>

Cílem 27 zemí Unie je zajistit nerušené dopravní spojení s Británií, dosaženo by toho kromě jiného mohlo být uzavřením dohody o letecké dopravě, doplněné domluvou například o pravidlech letecké bezpečnosti.

EU dnes potvrdila připravenost dojednat „vyváženou, ambiciózní a rozsáhlou dohodu o volném obchodu“, která ale bude finálně uzavřena až po britském odchodu z bloku.