SOUHRN: Unijní „posedlost“ úsporami energie: kde pramení?

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger; zdroj: Evropská komise

Podle představy Evropské komise má Unie do roku 2030 zvýšit účinnost ve své energetice o 30 %. Oznámila to tento týden. Co to znamená, jak nový klimaticko-energetický cíl vznikal, kdo ho schválí a co na to říká Česká republika? To se dozvíte v materiálech EurActivu.

Do roku 2020 má Evropská unie stanoveny tři klimaticko-energetické cíle ve výši 20 % – pro snížení emisí CO2, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů a zvýšení energetické účinnosti. Řada jejich kritiků si často neodpustí rýpanec, že čísla byla zvolena, protože na papíře pěkně vypadají.

Ať je to pravda nebo ne, s novým klimaticko-energetickým balíčkem pro další desetiletí takovou obavu mít nemusejí. Situace bude, zdá se, složitější. V lednu Evropská komise navrhla, aby se emise CO2 do roku 2030 snížily o 40 % (oproti roku 1990) a podíl obnovitelných zdrojů stoupl celoevropsky na 27 %. Třetí cíl zůstal mimo.

Jak se ke klimaticko-energetickým cílům staví ČR? Přečtěte si náš FACT SHEET.

Zelené organizace a výrobci materiálů a technologií pro úspory energií dlouho bojovali za to, aby nový balíček na energetickou účinnost pamatoval. Ještě před několika týdny nebylo jasné, jestli ho Komise navrhne, jak vysoký bude a jestli bude závazný. Čekalo se především na přezkum dosavadní unijní politiky a případný další postup se očekával na podzim.

Události ale popohnala ruská agrese na Ukrajině, která znovu zvýraznila problém evropské závislosti na dodávkách ruských surovin. Ve středu (23. července) nakonec Komise představila návrh nezávazného 30% cíle, který by prezidenti a premiéři mohli schválit v říjnu společně se zbývajícími dvěma cíli, které ještě také nedostaly jejich posvěcení.

 

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger při představení cíle nezapomněl zdůraznit, že každé procento energie, které EU uspoří navíc oproti dosavadní politice, sníží dovoz plynu ze zahraničí o 2,6 %.

Naplno se vyslovila komisařka pro boj s klimatickými změnami Connie Hedegaardová: „Jsou to velmi dobré zprávy pro klima. Jsou to také dobré zprávy pro investory a jsou to velmi dobré právy pro evropskou energetickou bezpečnost a nezávislost. Což znamená, že to nejsou dobré zprávy pro Putina.“

O novinkách v evropské i české politice pro energetickou účinnosti si můžete přečíst v dalším FACT SHEETU.

Až do poslední chvíle před zveřejněním nebylo úplně jasné, jak bude cíl vypadat. Bruselská redakce EurActivu získala den před zveřejněním informace, že Komise navrhne cíl ve výši 27 nebo 28 %. Ke změně čísla pravděpodobně došlo na poslední chvíli, podle dohadů hlavně díky podpoře budoucího šéfa Evropské komise Jean-Claudea Junckera, který preferuje číslo 30 %.

Tisková konference komisaře Oettingera se ve středu zpozdila. Jak referoval redaktor bruselského serveru European Voice Dave Keating, bylo možné slyšet zvěsti, že je to právě kvůli dohadování konečného návrhu:

 

V každém případě se dalo čekat, že s návrhem nebudou spokojené zelené neziskovky. Ty požadovaly vyšší číslo, podobně jako například předchozí Evropský parlament, který v nezávazné rezoluci hlasoval pro 40 %.

Čísla přitom nejsou tak docela jedno. Dopadová studie z dílny Komise, kterou bruselský EurActiv prozkoumal už v červnu, totiž ukázala, že čím vyšší cíl se nastaví, tím vyšší mohou být ekonomické zisky.

Podle studie to například v chemickém průmyslu znamená, že se 40% cílem by zaměstnanost v sektoru stoupla o 4,1 %, zatímco s cílem ve výši 35 % pouze o 2,2 % a s 30% cílem o 1,1 %.

Jak už bylo naznačeno, konečnou podobu všech klimaticko-energetických cílů budou schvalovat na podzim členské země. Pokud vás zajímá, jaký postoj má ke klimaticko-energetické politice česká vláda, dočtete se to i s dalšími podrobnostmi v našem fact sheetu

Další fact sheet nabízí podrobnější přehled o politice energetických úspor a její implementaci v České republice. 

Autor: Adéla Denková