Unii dochází trpělivost. Chce konečně od Britů znát, jak si představují brexit

© European Union 2017

Čas na jednání o brexitu se neúprosně krátí a tak je potřeba nahradit slova konkrétními činy, vzkázal dnes Juncker Mayové. Komplikace představuje zejména budoucnost hranic mezi Irskem a Severním Irskem. Naopak otázka práv občanů po brexitu by mohla být brzy vyřešena.

Čas na politická prohlášení vypršel, nyní je v jednáních o odchodu Británie z Evropské unie zapotřebí konkrétních návrhů.

Takový vzkaz dnes dostala britská vláda ze Štrasburku, kde se v rámci plenárního zasedání Evropského parlamentu debatovalo o budoucích vztazích Británie s EU i za účasti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Ten poznamenal, že Britové svého rozhodnutí opustit Unii budou jednou litovat.

Představy Británie o brexitu jsou iluzorní, tvrdí Tusk i Barnier. Více ˃˃˃˃

„Jak se čas krátí, nastal okamžik na převedení projevů do úmluv,“ uvedl na úvod rozpravy předseda Komise. Vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby předložila konkrétnější návrhy pro nevyřešené otázky ve snaze docílit dohody, „která snese působení času a nebude vyžadovat neustálé přepracovávání“.

Juncker: Jak se čas krátí, nastal okamžik na převedení projevů do úmluv.

Irské hranice jsou problémem všech

Dilema kolem hranice na Irském ostrově označil Juncker za „evropský problém“. Unie je prý ochotna jednat o kompromisním řešení, ale trvá na záložní variantě, při níž by Severní Irsko v podstatě zůstalo v jednotném trhu.

Junckerův projev přerušila hlasitá reakce euroskeptických poslanců. Předseda Komise jim odpověděl, že nastane čas, kdy budou litovat svého rozhodnutí odejít z EU.

Přečtěte si také: Unie nebude Británii podstrojovat, shodli se analytici. ˃˃˃˃

Vedoucí skupiny Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt řekl, že v jednáních o brexitu je načase „odpoutat se od chytlavých výroků a sloganů“. Zároveň jsou podle něj obě strany velmi blízko vyřešení otázky práv občanů po odchodu Británie.

S obavami naopak poslanci mluvili o problému irské hranice, který spolupředseda skupiny Zelených Philippe Lamberts označil za „neřešitelné trilema“.

Nad brexitem se mezi europoslanci strhla bouřlivá debata

Evropský parlament není ve vyjednáváních s Londýnem tak významným hráčem jako Komise, která rozhovory vede prostřednictvím hlavního vyjednávače Michela Barniera. Jak finální dohoda o rozluce, tak dohoda o budoucích vztazích nicméně bude muset získat podporu poslanců.

Komise již navrhla dohodu o brexitu. Pro Londýn je nepřijatelná. Více ˃˃˃˃

Vyjednávací pozici Unie vzhledem ke vztahům s Británií po vystoupení budou vrcholní představitelé členských zemí projednávat na summitu Evropské rady 22. a 23. března.

Parlament čeká ve středu hlasování o rezoluci, jejímž prostřednictvím s největší pravděpodobností podpoří asociační dohodu coby rámec pro budoucí spolupráci EU a Británie.

Mayová: Chceme být EU co nejblíž, ale rozhodovat si sami. Více ˃˃˃˃

Česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE, ANO), jakož i většina ostatních řečníků označila brexit v jakékoli podobě za prohru. Na zasedání dnes zdůraznila, že rozhovory dospěly do klíčové fáze a zejména podniky už potřebují vědět, jaký scénář je čeká.

Mluvčí euroskeptických frakcí Nigel Farage a Janice Atkinsonová naopak obvinili unijní vyjednávače ze šikany Londýna a požadovali odchod Británie z unijních mechanismů bez přechodného období.

Aktualizovaný factsheet o brexitu. Od osudného referenda až po vyjednané dohody. ˃˃˃˃

Na rozpravě se však objevily i hlasy vyzývající k přehodnocení celého procesu. „Lhali vám! Změnit názor není žádná hanba,“ řekl v odkaze na kampaň před britským referendem skotský europoslanec Alyn Smith.