Třetina evropských žen je obětí násilí, EU usiluje o změnu

násilí na ženách

@ Shutterstock

Až třetina žen v Evropě zažila fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera. Evropská komise na to upozornila v pátek 25. listopadu v rámci Mezinárodního dne násilí na ženách.

Mezinárodní den násilí na ženách připomenul, že řada žen v Evropě zažívá násilí ze strany mužů. Podle nedávného výzkumu je obětí až každá třetí žena v Evropě. EU tomu chce čelit a příští rok investuje do projektů, které mají pomoci násilí předcházet.

V pátek 25. listopadu v rámci Mezinárodního dne násilí na ženách Unie odstartovala kampaň Řekni NE! Stop násilí na ženách. Evropská komise v souvislosti s tím vyčlenila 6 milionů eur na projekty, které mohou pomoci s prevencí násilí proti ženám. Další 4 miliony korun poputují členským státům na informační a vzdělávací kampaně.

„Naším cílem je zlepšit povědomí a poskytnout informace o násilí páchaném na ženách, a to jak široké veřejnosti, tak odborníkům, kteří nám mohou pomoci tuto situaci změnit: mimo jiné policistům, učitelům, lékařům a soudcům,“ uvádí společné prohlášení devíti eurokomisařů, mezi kterými nechybí ani komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Velkým problémem je, že oběti násilí trestný čin často nenahlásí a nedostává se jim pomoci ani od okolních lidí. Výzkum navíc ukázal, že více než jedna pětina Evropanů si myslí, že ženy si svá tvrzení o zneužití nebo znásilnění často vymýšlejí nebo je zveličují.

násilí na ženách

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

„Chci, aby byl rok 2017 v boji proti násilí na ženách průlomovým. Na konci toho roku by měly oběti násilí mít pocit, že mohou jít na policii a získat podporu, jakou si zaslouží,“ uvedla Jourová.

Evropští komisaři také upozornili na nebezpečí, které hrozí ženám prchajícím z oblastí postižených válkou. Ženy hledající útočiště v uprchlických táborech se velmi často stávají obětí násilí, vydírání, obchodování s lidmi a zneužívání, a to jak ze strany ostatních migrantů, tak i pašeráků či dokonce úřadů.

EU ani ČR neratifikovaly Istanbulskou úmluvu

Evropský parlament v souvislosti s Mezinárodním dnem násilí na ženách apeloval na EU, aby přistoupila k takzvané Istanbulské úmluvě. Europoslanci se na tom shodli ve čtvrtek 24. listopadu.

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, již přijaly všechny členské státy EU, v řadě z nich však doposud nebyla ratifikována. Istanbulská úmluva je průlomová v tom, že násilí na ženách považuje za formu porušování lidských práv, a státy by jej proto měly trestně stíhat.

Česká republika schválila Istanbulskou úmluvu v květnu letošního roku, a to jako jedna z posledních zemí EU. Ratifikována by měla být až v roce 2018.

Obětí násilí jsou i české ženy

Do konce letošního roku chce česká vláda spustit nové webové stránky k připravované kampani To je rovnost!. Kampaň je zaměřená na rovné postavení můžu a žen a její součástí je také boj s domácím násilím.

Kampaň představil odcházející ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) u příležitosti Mezinárodního dne násilí na ženách. Podle ministra je česká veřejnost o tomto problému nedostatečně informovaná. „Veřejnost má zcela zkreslené představy o počtu znásilnění. Myslí si, že se to týká desítek až stovek žen ročně, realita je přitom až 10 000 znásilněných,“ řekl Dienstbier.

S násilím má zkušenost až 32 % českých žen. Informoval o tom výzkum Agentury pro základní práva z roku 2014.