Evropané se obávají, že roboti je v budoucnu připraví o práci. Unie se proto chce umělé inteligenci postavit čelem a chystá strategii, která má zajistit, aby z nových technologií těžili všichni.
Podle výsledků Eurobarometru se až 72 % Evropanů se obává, že roboti vezmou lidem práci.
Evropská unie však z robotizace a umělé inteligence strach nemá, právě naopak. Chce se stát v této agendě lídrem, kterými jsou v současné době Spojené státy americké a Čína.
„Roboti mohou přinést práci zpět do Evropy,“ myslí si eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip.
Robotizace může podle něj přimět firmy k tomu, aby svou výrobu vrátily ze zemí s levnou pracovní silou zpátky do Evropy.
Jako příklad uvádí firmu Adidas, která loni v Německu otevřela novou a plně robotizovanou továrnu na boty. Manuální práci zde sice zastávají roboti, bez lidí by však továrna nemohla vzniknout ani fungovat.
EU chystá novou strategii
„Pracujeme na evropské strategii pro robotiku a umělou inteligenci,“ vysvětluje eurokomisař.
Strategii by měla Evropská komise zveřejnit na začátku příštího roku.
„Zaměří se na to, jak nejlépe podporovat umělou inteligenci tak, aby z ní těžila naše společnost, podniky a ekonomika,“ upřesňuje eurokomisař.
Robotizace totiž neskýtá pouze přínosy, ale také výzvy. Upozorňuje na to i OSN.
„Historie ukázala, že nové technologie mohou vést k velkým ziskům, některé komunity tím však mohou trpět,“ říká Pingfan Hong z odboru rozvojových politik a analýz.
Státy podle něj potřebují zavést takovou politiku, která pomůže pracovníkům přizpůsobit se nové realitě. Zároveň se musí země postarat o to, aby z nových technologií měli užitek všichni, a nejen omezená skupina lidí.
A právě s tím si má poradit i připravovaná strategie EU. Evropa se však již nyní věnuje tomu, aby své občany připravila na postupují digitalizaci. Chce jim poskytnout lepší vzdělání a moderní dovednosti, díky kterým pak budou moci získat v digitálním světě uplatnění.
Počítačová gramotnost dospělých pokulhává. EU chce pomoci novými investicemi. Více >>>>
S robotizací poroste i HDP
„Umělá inteligence bude v našem každodenním životě hrát čím dál důležitější roli,“ říkají ekonomové Radek Novák a Tereza Hrtúsová z EU Office České spořitelny.
Zaměstnanci si budou kvůli umělé inteligenci rozšiřovat své schopnosti a také se zaměří na práci s vyšší přidanou hodnotou. Zvýší se tak produktivita práce a s ní i HDP jednotlivých zemí. Ukazuje to například studie poradenské společnosti PwC, podle které světové HDP díky umělé inteligenci vzroste o 14 %.

„Největší a nejrychlejší zvýšení produktivity díky umělé inteligenci lze očekávat v sektorech jako zpracovatelský průmysl či doprava, které se nyní k zavádění automatizace procesů nejvíce nabízí,“ vysvětlují ekonomové.
Loňský rok byl navíc zlomový v tom, že se umělá inteligence stala středem zájmu největších IT společností, jako je Google, Apple, Facebook, Intel či Microsoft. Tito giganti nejenže začali investovat do výzkumu nových technologií, ale také do malých start-upových podniků.
Roboti najdou uplatnění téměř všude
S nástupem umělé inteligence poroste také poptávka po produktech a službách, které mohou lidem usnadnit běžný život. Roboti pak najdou své uplatnění nejen v domácnostech, ale i ve zdravotnictví, kde mohou pomáhat lékařům, nebo třeba při ochraně životního prostředí.
„Umělou inteligenci lze využít i v zemědělství, kde se objevují první nápady a projekty, jak řešit dílčí problémy. Například v případě třídění zeleniny nebo ovoce nebo ve včelích úlech,“ dodává tým z EU Office České spořitelny.
Roboti navíc mohou nahradit člověka při výkonu nebezpečných činností, jako je třeba nakládání s radioaktivním látkami. V budoucnu by také mohli hrát větší roli v oblasti bezpečnosti, zejména té kybernetické. Na základě algoritmů totiž mohou analyzovat podezřelé chování uživatelů v různých systémech.