Unie by měla podpořit Británii a posílit svou bezpečnost, vzkázal Tusk členským státům v reakci na útok v Salisbury

Donald Tusk a Theresa Mayová @European Union, 2017

Unie považuje nedávný útok nervovým plynem v Británii za podnět k posílení spolupráce členských států v oblasti bezpečnosti. Zasedání hlav států a vlád členských zemí by se událostí mělo zabývat tento čtvrtek. Londýn zatím Unii nevyzval k přijetí nových sankcí proti Rusku.

Velká Británie se zatím neobrátila na ostatní státy EU s návrhem nějakých nových sankcí vůči Rusku, které je podle Londýna odpovědné za nedávný útok nervovou látkou na britském území.

Novinářům to dnes řekl dobře informovaný unijní činitel, který ale také zároveň zdůraznil, že věcí se šéfové států a vlád osmadvacítky budou zabývat na summitu ve čtvrtek večer a vůči případným návrhům britské premiérky Theresy Mayové budou nejspíše velmi otevření.

Přečtěte si také: EU vyzvala Rusko, ať odpoví na otázky Londýna k incidentu v Salisbury. Jaká je reakce Česka? ˃˃˃˃

Podle britské strany stojí za použitím vojenské nervové látky novičok (nováček) 4. března v ulicích jihoanglického Salisbury s největší pravděpodobností Rusko. Moskva to odmítá, kromě jiného z Ruska zaznělo, že látka mohla mít původ také v České republice či na Slovensku.

EU stojí za Británii

Ministři zahraničí EU v pondělí Rusko vyzvali, aby odpovědělo na britské otázky a Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) okamžitě a zcela zpřístupnilo program zmíněné nervové látky. EU podle pondělního prohlášení bere britský závěr o ruské odpovědnosti „velice vážně“.

„Měli bychom nejen vyjádřit naší plnou solidaritu se Spojeným královstvím, ale také vyvodit operační závěry, protože tento incident je výzvou naší společné bezpečnosti,“ uvedl dnes šéf vrcholných unijních schůzek Donald Tusk v dopise, kterým prezidenty a premiéry na čtvrtek a pátek do Bruselu pozval.

Tusk: Měli bychom nejen vyjádřit naší plnou solidaritu se Spojeným královstvím, ale také vyvodit operační závěry, protože tento incident je výzvou naší společné bezpečnosti.

Konkrétně navrhl podporu odolnosti EU vůči rizikům spojeným s chemickými, jadernými a biologickými zbraněmi, včetně užší spolupráce mezi členskými státy, institucemi EU a Severoatlantickou aliancí (NATO).

Unie by podle Tuska měla také zvýšit své schopnosti řešit hybridní hrozby, včetně oblastí jako jsou kybernetické útoky, strategická komunikace a kontrarozvědná práce.

Summit EU má incident v Salisbury odsoudit

Diplomaty dopředu připravený návrh závěrů summitu, který má ČTK k dispozici, věnuje incidentu v Salisbury a jeho okolnostem tři odstavce. Vrcholná schůzka EU by jej měla odsoudit, opět zdůraznit solidaritu členských zemí s Británií a použít formulaci o tom, že EU bere britské hodnocení ruské odpovědnosti „extrémně vážně“.

„Členské státy budou koordinovat své další závěry ve světle odpovědí poskytnutých ruskými úřady. Evropská unie se na tuto věc a její důsledky bude do budoucna dál úzce soustředit,“ stojí v návrhu závěrů čtvrteční a páteční vrcholné schůzky EU.