Unie má novou protiteroristickou strategii

terorismus, madrid

Ministři vnitra a spravedlnosti členských zemí EU včera schválili novou protiteroristickou strategii a akční plán, který je zaměřen na boj proti radikalizaci a náboru potenciálních teroristů.

Rada EU podpořila návrhy britského předsednictví, které byly připraveny krátce po červencových bombových útocích v Londýně. Přijetí návrhu, který musí ještě schválit prosincová Evropská rada (15.-16. prosince), oznámil protiteroristický koordinátor Gijs de Vries. Návrh označuje čtyři oblasti, kde by měl být postup členských států sladěn a společný postup tak získal na efektivitě. Jedná se o:

  • prevence náboru potenciálních teroristů
  • ochrana občanů a klíčové infrastruktury
  • stíhání a vyšetřování teroristů v přeshraničním a globálním měřítku
  • minimalizace následků teroristických útoků pomocí koordinace a hladké spolupráce příslušných orgánů

Gijs de Vries dále navrhl, aby v každé členské zemi vznikl speciální orgán, který se bude zabývat pouze otázkami boje proti terorismu. Nová strategie volá po posunu od ad hoc policejní spolupráce k systematické společné práci policejních složek. „Riziko teroristického útoku nemůže být sníženo na nulu. Musíme být ale schopni reagovat na útoky, když k nim dojde,“ uvedl de Vries. Rozhodnutí Rady EU přichází krátce poté, co belgičtí vyšetřovatelé obvinili pět podezřelých z vysílání sebevražedných útočníků do Iráku. Jednou z nich byla i belgická občanka Muriel Degauque, která spáchala sebevražedný útok v Bagdádu v listopadu tohoto roku.

Členské země zůstávají rozděleny v názoru, zda v otázkách protiteroristické politiky přijmout strategii nulové tolerance, kterou uplatňují Spojené státy, nebo dát přednost ochraně soukromí občanů.