Unie chce rychleji vracet migranty do zemí původu. Pomoci má nová vízová politika

víza EU

@ European Union, 2018

Dražší, ale za to elektronicky dostupná víza do Evropy, nebo třeba náročnější vízové podmínky pro státy, které nespolupracují s EU při navracení neúspěšných žadatelů o azyl. Právě tak si Komise představuje novou vízovou politiku EU.

Migrační krize ustává, Unii se ale stále nedaří vracet domů migranty, kteří nezískali v EU azyl.

Komise chce proto pravidelně hodnotit, jak třetí země spolupracují při přebírání svých občanů z EU. Pokud by dospěla k závěru, že některá země dostatečně nespolupracuje, její občané či diplomaté by měli přísnější podmínky pro získání víza do EU.

O konkrétním postupu by EU rozhodovala vždy s ohledem na situaci v daném státě.

Komise chce na druhou stranu Unii učinit přístupnější turistům ze třetích zemí. Ti by měli mít možnost žádat o krátkodobá víza s půlročním předstihem a elektronickou formou. Rozhodnutí by pak měli obdržet již do deseti dnů, nikoli do patnácti, jako je tomu doposud.

Avramopulos: Díky reformám, které dnes navrhujeme, získají legálně cestující osoby víza snadněji a rychleji.

Návrh dnes prezentoval komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

„Každý rok navštíví EU miliony turistů, kteří podporují naše odvětví cestovního ruchu. Díky reformám, které dnes navrhujeme, získají legálně cestující osoby víza snadněji a rychleji,“ prohlásil Avramopulos.

Současně se podle něj zlepší bezpečnostní normy, aby bylo možné snáze odhalit a zastavit ty osoby, které necestují legálně.

Mezi další navržené změny, o nichž nyní budou jednat členské země a europarlament, patří vznik unijních pravidel pro vícenásobná víza, o která budou moci požádat „pravidelní cestující s pozitivní vízovou minulostí“. Postupně se jejich platnost může zvýšit z jednoho roku až na pět let.

Víza do Evropy budou dražší

Podle Komise by se také měl zvednout poplatek za vydání víza a to z 60 eur na 80 eur.

Jednalo by se o první zvýšení od roku 2006 a víza do EU by po něm byla stále levnější než například do USA, Kanady či Austrálie.

Dodatečné finance mají podle Komise zajistit dostatečné počty pracovníků konzulárních oddělení, nové počítače a software i přísnější bezpečnostní kontroly.

Za přísně stanovených podmínek by podle návrhu Komise nyní mohly země na vnější hranici schengenského prostoru vydávat, například v turistické sezóně, nejvýše sedmidenní víza přímo v přístavech či na hraničních přechodech.

Ještě na jaře hodlá Evropská komise také přijít s plánem změny unijního vízového informačního systému tak, aby úředníci i pohraničníci mohli snadněji, rychleji a účinněji žadatele o víza prověřovat. Mezi změnami budou nově například povinné kontroly v unijních databázích a propojení systému například s Evropským informačním systémem rejstříku trestů.