Ukrajinský ministr: Rusko blokuje jednání o ceně plynu, aby podpořilo South Stream

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan; zdroj: Evropská komise

Rusko brání postupu v trojstranných jednáních o ceně plynu pro Ukrajinu, aby zdůraznilo výhody plynovodu South Stream, který staví Gazprom. Tvrdí to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan, který hovořil s bruselskou redakcí EurActivu. Nově budovaný plynovod bude horkým tématem nejbližšího summitu EU.

V Bruselu včera (11. června) několik hodin jednal ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem a šéfem energetické společnosti Gazprom Alexejem Millerem.

Jednání hostil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Rusko a Ukrajina se měly dohodnout na dodávkách zemního plynu a jejich ceně. Tato otázka je kritická kvůli vzájemnému napětí, které vyvolal politický vývoj na Ukrajině a ruská agrese na Krymu.   

Arsenij Jaceňuk: „Tyto ruské léčky známe: slevu stanovuje a ruší vláda Ruské federace.“

Dohoda ale nepřišla. Komisař i oba ministři uspořádali po skončení schůzky samostatné tiskové konference, na kterých vysvětlovali vlastní pozice.  

Zaplaťte dluh

Podle Novaka nabídlo Rusko Ukrajině slevu. Za tisíc krychlových metrů plynu by zaplatila 385 dolarů, zatímco dosud Rusko žádalo 485 dolarů. Je to prý gesto, které má menšímu sousedovi pomoci řešit obtížnou ekonomickou situaci.

Ukrajinu by to také mělo odradit od toho, aby se spoléhala na zpětné dodávky zemního plynu ze západu, dodal ruský ministr.

Rusko dále trvá na tom, aby Ukrajina splatila svůj dluh, který se nahromadil za poslední měsíce. Do 16. června tak musí Kyjev zaplatit 1,4 miliardy dolarů za listopad a prosinec a částečně splatit také dluh za duben a květen.

Je to léčka

Podle ukrajinského ministra Prodana je nově nabídnutá cena za plyn stále příliš vysoká. Ukrajině se navíc nelíbí, že jde o „politické rozhodnutí“ a že Moskva může svůj přístup kdykoliv změnit. Žádá namísto toho zcela novou smlouvu.

Podle diplomatických zdrojů bylo už předem zřejmé, že ruský návrh bude pro Ukrajinu zcela neprůchodný. Během včerejška to na jednání své vlády prohlásil i prozatímní premiér Arsenij Jaceňuk. Podle něj je ruská nabídka „léčka“.

„Tyto ruské léčky známe: slevu stanovuje a ruší vláda Ruské federace,“ uvedl premiér.

Podle slov ukrajinského minstra Prodana Rusko blokuje postup v jednáních, aby své evropské partnery přesvědčilo o výhodách nově budovaného plynovodu South Stream. Ten má vést do EU zemní plyn z Ruska trasou pod Černým mořem, a vyhýbat se tak Ukrajině.

Jižní potok stojí

Nový ruský plynovod bude jedním z horkých témat blížícího se summitu EU na konci června. Evropští lídři by měli v Bruselu jednat o tom, jak snížit svou energetickou závislost na Rusku.

Na konci minulého roku Evropská komise rozhodla, že všechny mezivládní dohody ohledně konstrukce South Streamu jdou proti evropskému právu a potřeba je přepracovat. Šlo o smlouvy, které Rusko podepsalo se zeměmi, přes jejichž území má plynovod vést – Bulharskem, Srbskem, Maďarskem, Řeckem, Slovinskem, Chorvatskem a Rakouskem.  

Komise byla nejprve ochotna nová jednání zprostředkovat a zajistit, že smlouvy budou evropskému právu odpovídat.

Na začátku června ale Oettinger prohlásil, že vzhledem k roli Ruska v dění na Ukrajině budou jednání pokračovat pouze v případě, že se bude Moskva řídit mezinárodním právem. Prozatím mají být práce na plynovodu zastaveny.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com