Ukrajinská vládní krize brzdí finanční pomoc MMF

zdroj: Shutterstock; autor: Drop of Light

Mezinárodní měnový fond pozastavil vyplácení finanční pomoci Ukrajině do té doby, než se vyjasní, zda současná vláda přežije probíhající politickou krizi. Oznámila to ukrajinská ministryně financí Natalija Jaresková.

Kyjevská vláda je destabilizovaná náhlou rezignací ministra hospodářství a obchodu Aivarase Abromavičiuse. Ministr minulý týden oznámil, že nehodlá krýt korupci na nejvyšších místech a nechce sloužit jako loutka oligarchů. Obvinil dokonce blízkého spolupracovníka prezidenta Petra Porošenka, že se snaží zmocnit kontroly nad jeho ministerstvem.

„MMF je nepolitickou institucí,“ řekla ukrajinská ministryně financí Natalija Jaresková v pořadu ukrajinské televize ICTV. „Bude ale čekat do té doby, než se vyjasní, kdo bude mít v naší zemi výkonnou moc a zda převezme závazky, díky nimž nám MMF již poskytl 6,7 miliardy amerických dolarů. MMF tyto prostředky může vyplatit i jiné vládě, ta ale musí převzít odpovědnost za plnění podmínek, jež jsme přijali před rokem,“ dodala.

Ministerská rošáda

Slabá podpora vlády nynějšího premiéra Arsenije Jaceňuka podle pozorovatelů povede k výměně některých ministrů, v polovině února by mělo dojít na hlasování o důvěře vládě.

Znepokojení nad odchodem Abromavičiuse vyjádřila také šéfka MMF Christine Lagardeová, o žádných dopadech rezignace na program finanční podpory se ale nezmínila. 

Autor: Marian Hronek

Celý článek naleznete na webu E15.cz.