Ukrajině hrozí bankrot, potřebuje peníze a reformy

Kyjev; zdroj: Shutterstock; autor: katatonia82

Ukrajině hrozí, že nebude mít dostatek peněz na splácení svých dluhů. Není jisté, zda Rusko zemi poskytne celý slíbený záchranný balíček a zda znovu nenavýší cenu zemního plynu. Ukrajině by mohly pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond, Ukrajina ale bude muset nastoupit cestu reforem.

S relativním uklidněním politické a bezpečnostní situace na Ukrajině se na pořad dne dostávají naléhavé ekonomické problémy země.

„Ukrajinská vláda má v tomto roce splatit dluhopisy za zhruba 12 miliard dolarů a v posledních týdnech se jí trhy prakticky uzavřely,“ komentuje situaci hlavní ekonom banky Era Jan Bureš.

„Vedle toho si ukrajinská ekonomika jako celek musí dlouhodobě na běžné hospodaření půjčovat v zahraničí, má hluboké schodky běžného účtu a vysoký krátkodobý dluh,“ dodává.

V ročním horizontu prý bude Ukrajina na pokrytí splatného zahraničního dluhu a deficitu běžného účtu potřebovat asi 50 až 70 miliard dolarů. Devizové rezervy země přitom dosahují pouze necelých 18 miliard dolarů, varuje ekonom.

Ruská pomoc

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s v pátek (21. února) po třech týdnech opět snížila úvěrové hodnocení země, a to na úroveň CCC. Souvisí to s nepřehlednou politickou situací, která na Ukrajině panuje.   

Jasný není ani osud patnáctimiliardové (v dolarech) půjčky, kterou má Ukrajina dohodnutou s Ruskem a ze které zatím dostala tři miliardy.

„Moskva již dala jasně najevo, že za stávající situace nechce dál pokračovat v záchranném balíku a není vyloučené, že také obnoví vyšší ceny plynu,“ připomíná Bureš.

Chceme reformy

Podle ekonoma je nyní zásadní, jak se k Ukrajině postaví Evropa a Mezinárodní měnový fond. EU chce v současné situaci počkat na vznik nové ukrajinské vlády, se kterou pak bude o finanční pomoci jednat. V České televizi to včera řekl evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle.  

Pomoc podle něj bude vázána na provedení potřebných reforem. „Prioritními kroky jsou zabránění eskalace násilí, zformování vlády na širokém základě a také zahájení reforem, které Ukrajina nutně potřebuje. Protože jestli se něco nestane se státními financemi, brzy budou mít Ukrajinci jeden velký další problém,“ prohlásil komisař.

Na Ukrajině byl o víkendu jako člen delegace Evropského parlamentu český europoslanec Libor Rouček (ČSSD), který také upozornil na riziko bankrotu.

„Arsenij Jaceňuk (lídr dosavadní opoziční strany Vlast) vyčíslil, že pokud Ukrajina během týdne nezíská podporu ve výši 4 miliard dolarů, pak zkrátka zkrachuje. Nebude mít totiž dost peněz na výplaty, vyplácení důchodů nebo na splácení dluhu Rusku," řekl Rouček EurActivu.

Autor: Adéla Denková