Ukrajina zvažuje zavedení víz pro občany EU

Zdroj: Evropská komise.

Na Ukrajině panuje rozčarování a deziluze ohledně Východního partnerství. Deklarace Rady EU z 20. března zmiňuje pouze zjednodušení procesu udělování víz pro Ukrajince a ne jejich zrušení, jak Ukrajina očekávala. Sekretariát prezidenta proto uvažuje o zavedení recipročních opatření.

Souvislosti:

Ukrajina zrušila víza pro občany EU 1. května 2005, tedy poté, co proběhla tzv. „Oranžová revoluce“ a Ukrajina začala směřovat do euroatlantických struktur. Současný ukrajinský prezident Viktor Juščenko byl v roce 2004 zvolen mimo jiné na základě slibů, že se Ukrajina brzy integruje do Evropské unie. Podle tehdejšího vedoucího Juščenkova úřadu Olega Rybačuka tak měla Ukrajina učinit do 5 let od revoluce. Nyní má Juščenko velmi nízkou 2 – 3% podporu ukrajinského obyvatelstva.

Díky zrušení víz se počet občanů EU cestujících na Ukrajinu od roku 2005 zdvojnásobil, což Ukrajině přineslo řadu ekonomických výhod. Zrušení víz však nebylo oboustranné a počet Ukrajinců cestujících do zemí EU se podle vedoucího sekretariátu prezidenta Viktora Balohy naopak snížil o polovinu.

Za víza do Schengenského prostoru musí občané nečlenských států platit 60 eur. Ukrajina má ale spolu s dalšími sedmi zeměmi, které s EU sousedí, výjimku a její obyvatelé platí za víza do EU jen 35 euro.

Témata:

Evropská unie se vyhýbá otázce zavedení bezvízového styku s Ukrajinou, neboť se obává přílivu levné pracovní síly a růstu nezaměstnanosti. Nechce také vytvářet precedens pro ostatní členy Východního partnerství, zejména pro Moldavsko, Gruzii a Ázerbájdžán. Analytik ECFR Nicu Popescu tvrdí, že volný obchod a jednodušší proces udělování víz mezi EU a sousedními zeměmi bude v důsledku trvající ekonomické krize oddálen.

Debatu o tom, zda zavést či nezavést víza pro občany Evropské unie rozpoutala deklarace Rady EU o Východním partnerství z 20. března. Ta navrhuje zjednodušení procesu udělování víz a ne jeho zrušení. Dále se dokument podle Andrije Hončaruka z úřadu ukrajinského prezidenta nezmiňuje o budoucím členství Ukrajiny v Evropské unii, což Ukrajinu pobouřilo. Dokument „neodpovídá úrovni vztahů mezi Ukrajinou a EU,“ řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Vasyl Kyrylyč. Hončaruk se vyjádřil, že pokud rozhovory mezi Kyjevem a Bruselem o zrušení víz nepokročí, bude Ukrajina muset přistoupit k nutným opatřením.

Jednoznačně proti zavádění víz pro občany EU se vyslovil bývalý ukrajinský ministr zahraničí a současný předseda parlamentního výboru pro evropskou integraci Borys Tarasjuk. Podle něj by šlo o čistě populistický krok, z kterého by Ukrajina nijak netěžila. Naopak by rozbil dialog mezi EU a Ukrajinou o bezvízovém styku, který začal v roce 2008.