Ukrajina si připomněla výročí nezávislosti, na svém území má ale ruské vojáky

Ukrajinský prezident Porošenko; Zdroj: Shutterstock.com

Příměří na východě Ukrajiny je od uzavření mírových dohod narušováno a teď začíná situace znovu vřít. Kyjev i Západ mají podle svých představitelů řadu důkazů o tom, že na území Ukrajiny působí i ruské jednotky. S prezidentem Porošenkem dnes jednala německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollande.

Ukrajina si dnes připomněla výročí nezávislosti, kterou získala v roce 1991. Prezident Petro Porošenko při slavnostní vojenské přehlídce připomněl, že země je nadále ohrožena ruskou agresí.

Ukrajina prý „kráčí po tenkém ledu“ a sebemenší špatný krok by se jí mohl stát osudným, citovala ho BBC.

Boje na východě země od předminulého týdne sílí, přestože formálně má panovat příměří stanovené mírovou dohodou z února letošního roku.

„Pro lidi znalé věci jde pouze o změnu kvantitativní, ne kvalitativní,“ hodnotí situaci ukrajinista David Svoboda. „Klid byl na Ukrajině porušován po celou dobu,“ řekl na tiskové konferenci věnované studii zaměřené na rozkrývání ruské propagandy.

Ruští vojáci na Ukrajině

S ukrajinským prezidentem dnes jednala německá kancléřka Angela Merkelová společně s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Ukrajina i Západ obviňují Rusko, že „rebely“ ve východní části své sousední země podporuje a samo se v násilí angažuje.

Moskva to popírá, nicméně podle expertů jdou důkazy o přítomnosti ruských jednotek na Ukrajině tak rozsáhlé, že se jedná víceméně jen o vyjednávací pozici Kremlu.

Analytický materiál think tanků Evropské hodnoty a Central European Policy Institute (CEPI) upozorňuje například na studii respektovaného britského bezpečnostního institutu RUSI (Royal Services Institute) v Londýně.

Zpráva z letošního března uvádí, že od poloviny loňského roku se bojů na Ukrajině zúčastnilo 42 tisíc ruských vojáků ze 117 bojových útvarů Ruské federace, nasazených v rámci rotací přes ukrajinsko-ruskou hranici a zpět, nebo do ostřelování ukrajinského území z Ruska.

Řada ruských vojáků přitom šla na Ukrajinu pod tlakem vedení, uvádí RUSI.

„Ruští vojáci podle rozkazu svých velitelů původně míří na vojenské cvičení k ukrajinské hranici, označení jejich techniky je preventivně zamazáno, před odjezdem jsou oficiálně vyřazeni z vojenské služby, ale dále v ní pokračují pod velením svých nadřízených. Ti, kteří se rozkazu vzepřou, dostávají disciplinární i jiné tresty,“ shrnuje česká studie britskou zprávu.

Svědectví z Ruska

Zapojení vojáků regulérní ruské armády do bojů na východní Ukrajině potvrzují i ruští opoziční novináři, když popisují konkrétní případy z bojů o ukrajinské Debalceve nebo z okolí Doněcku.

Na ně navazují i svědectví matek ruských vojáků, kteří v posledním roce padli a jejich rodiny nedostaly žádné konkrétní oficiální informace o příčinách jejich smrti. Nejčastěji jim bylo pouze sděleno, že zemřeli při vojenském cvičení poblíž hranice s Ukrajinou.

Autor: Adéla Denková