Ukrajina nesmí do EU, jinak neratifikujeme asociační dohodu, říkají Nizozemci

sobotka a tusk

Bohuslav Sobotka a Donald Tusk © European Union, 2016

Přijetí asociační dohody s Ukrajinou je blízko. Nizozemci během dnešního summitu ostatním členským zemím předložily své požadavky, které, jak se zdá, jsou pro všechny přijatelné. Nizozemci především chtějí záruky, aby se Ukrajina nestala členskou zemí Unie. Stejně tak se nechtějí smířit s tím, že by Ukrajina získala jakékoli bezpečnostní záruky ze strany členských zemí.

Na dnešním jednání unijních lídrů bylo jedním z klíčových bodů přijetí asociační dohody s Ukrajinou. Ratifikovaly ji již všechny státy osmadvacítky kromě Nizozemska. Tamní občané totiž dohodu o přidružení před několika měsíci odmítli v celostátním referendu. Hlasování bylo sice nezávazné, tamní parlament jej ale bere na vědomí a ratifikaci dohodu i nadále brzdí.

Během summitu však došlo k posunu. Předpokládá se, že by Nizozemci mohli změnit svůj postoj a dohodu přece jen ratifikovat. Nicméně jen za předpokladu, že zbylí členové EU poskytnou nizozemské vládě záruku, že se Ukrajina v nejbližší době nestane plnohodnotným členem Unie a že jí nebudou přiznány žádné bezpečnostní garance. A podle diplomatických zdrojů se zdá, že s těmito podmínkami členské státy souhlasily.

Přijetím asociační dohody Ukrajina nezíská status kandidátské země a ani do budoucna jí tento status není přislíben.

Součástí přijatého dokumentu je ustanovení, že přijetím asociační dohody Ukrajina nezíská status kandidátské země a ani do budoucna jí tento status není přislíben. Stejně tak byla vyslyšena i druhá podmínka Nizozemců týkající se garancí bezpečnosti. Přijetím asociační dohody tak podle shody unijních představitelů nevznikne státům EU závazek garantovat Ukrajině bezpečnost.

Do finálního prohlášení se však dostaly i další body. Státům EU tak nevznikne povinnost pomáhat Ukrajině finančně a Ukrajinci nebudou mít ani nadále právo volně se pohybovat po Unii. Naproti tomu budou mít povinnost bojovat proti tamní korupci.

Sobotka: Návrhy Nizozemců jsou přijatelné pro všechny

Pro Kyjev by podle vysokých unijních zdrojů bylo pozitivní přijetí prakticky jakékoli dohody. Nedá se ale předpokládat, že by Ukrajinci přistoupili na jakékoli podmínky, které si Nizozemsko, potažmo ostatní státy EU, mezi sebou vyjednají. Nizozemci se však s žádnými ekonomickými či vojenskými závazky, které by pro ně mohly z přijetí dohody plynout, nesmíří.

„Pokud to nedostaneme, předložím druhý den parlamentu zákon o tom, že dohodu neratifikujeme,“ řekl v rozhovoru pro Financial Times předseda nizozemské vlády Mark Rutte. Unijním lídrům přitom před dnešním summitem slíbil, že se ze všech sil bude snažit o to, aby tamní parlament dohodu schválil.

Přijetím asociační dohody nevznikne státům EU závazek garantovat Ukrajině bezpečnost.

Nizozemské návrhy a podmínky, o kterých se v Bruselu právě jedná, jsou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro Českou republiku akceptovatelné. „Pro ČR je předložený návrh přijatelný. Je to asi jediná realistická cesta, jak reagovat na výsledky nizozemského referenda,“ řekl novinářům dnes před odletem.

Zároveň dodal, že přijetí nizozemských podmínek ze strany ostatních členských zemí je pravděpodobné. „Nemám signály o tom, že by návrh byl pro nějakou zemi nepřijatelný,“ řekl. Výsledky pracovního obědu, který se protáhl až téměř do půl sedmé večer, mu daly za pravdu.

I přes to, že členské státy nizozemským požadavkům vyhověly, Rutte po jednání uvedl, že úspěšná ratifikace asociační dohody stále není jistá. Pořád je totiž nutný souhlas obou komor nizozemského parlamentu.

Nejde o Ukrajinu, ale o podobu Unie

Odmítnutím dohody o přidružení však občané Nizozemí podle některých nevyjádřili svůj negativní postoj k Ukrajině, ale vyjádřili spíše svůj postoj k Evropské unii jako celku.

„Odmítnutí dohody v referendu ukazuje, že společnosti zemí EU se stahují do ulity státu, v marné naději, že jim takový krok zajistí bezpečí. Důsledkem této iluze je výrazné upřednostňování domácích faktorů před faktory zahraničními. Referendum v Nizozemsku tak lze shrnout do bonmotu, že lidé hlasovali o otázce, o níž nic nevědí, z důvodů, které s touto otázkou nesouvisí,“ myslí si ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl.

Pokud jde o záruky, které Nizozemsko výměnou za ratifikaci dohody žádá, je Kratochvíl opatrný. „Premiér Rutte si musí být sám vědom, že ukrajinské členství v EU je na předlouho vyloučeno. Opět, tyto záruky přímo nemají nic společného s Ukrajinou, ale se snahou získat viditelný ústupek, který by mohl obměkčit nizozemské voliče,“ myslí si.

Samotné referendum podle některých vyjádření silně ovlivnila mimo jiné i ruská propaganda. „Z minulých zkušeností víme, že různé státy mohou vyjednávání dohod komplikovat, což vede k patu. Podobné to může být i v případě referend, kdy například v Nizozemsku hrála velkou roli kremelská propaganda,“ uvedla pro server EurActiv poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro evropské záležitosti Kristýna Zelienková.