Ukrajina míří do NATO. Navzdory ruskému varování

nato

© Shutterstock / Drop of Light

Ukrajina je odhodlaná vstoupit do NATO. A myslí to opravdu vážně, jelikož začíná konat první důležité kroky. Na plány Kyjeva však nelibě nahlíží Kreml, podle kterého ukrajinské členství v Alianci nepřinese nic dobrého.

Ukrajina se připravuje na zahájení přístupového procesu, který by měl vyvrcholit vstupem do Severoatlantické aliance. A to navzdory trvající ruské vojenské agresi na východě země, uvádí server EUObserver.

„Dnes jsme zdůraznili, že bychom měli zahájit diskuzi ohledně akčního plánu, jehož výsledkem by mělo být členství v NATO. Naše návrhy byly přijaty s pochopením,“ uvedl po setkání s generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Máme jasně stanoveno, co je třeba do roku 2020 udělat, abychom se mohli stát členem Aliance,“ dodal.

Stoltenberg: Kreml vstupu do NATO nezabrání

Porošenko dále uvedl, že poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že pro členství v NATO je více než 60 procent Ukrajinců. Stoltenberg následně upozornil, že Ruská federace ukrajinskému členství nemůže žádným způsobem zabránit.

“Ať už se Ukrajina stane členem Aliance, nebo ne, rozhodnutí je na spojencích a na samotné Ukrajině. Nikdo jiný nemá právo přístupový proces zastavit,“ zdůraznil Stoltenberg. „Ukrajina kráčí směrem ke splnění přístupových kritérií,“ dodal.

Šéf NATO dále připomněl, že Aliance Ukrajině poskytla již více než 40 milionů eur na nákup špičkových satelitů a kybernetického vybavení. V Kyjevě byla rovněž zřízena kancelář NATO, která má za úkol ukrajinské vládě pomáhat s reformami armády či zpravodajských služeb.

Prvním krokem na cestě k formálnímu členství je právě vytvoření akčního plánu, v rámci kterého státy pravidelně informují o svém sblížení se členy Aliance jak ve vojenské, tak v politické oblasti.

Stoltenberg: Ať už se Ukrajina stane členem Aliance, nebo ne, rozhodnutí je na spojencích a na samotné Ukrajině. Nikdo jiný nemá právo přístupový proces zastavit.

To samo o sobě budoucí členství nezaručuje, nicméně příklad Černé Hory ukázal, že se jedná o dobrý začátek. Tento balkánský stát začal svůj akční plán pro vstup do NATO realizovat v roce 2009. Před pár týdny pak Černohorci svou cestu do Aliance formálně završili.

Moskva nesouhlasí a varuje

Stoltenberg však v Kyjevě rovněž zdůraznil, že „Rusko musí stáhnout tisíce svých vojáků z východní Ukrajiny a zastavit veškerou podporu místním paravojenským skupinám, a to včetně velení či poskytování vojenského vybavení“.

Stoltenberg: Ukrajina kráčí směrem ke splnění přístupových kritérií.

„Je mimořádně důležité, abychom i nadále trvali na uvalených sankcích. A to minimálně do doby, než Rusko změní své chování na Ukrajině a na Krymu,“ dodal.

Na ukrajinské plány začlenit se do Severoatlantické aliance již odpověděl i samotný Kreml. Podle něj by případné ukrajinské členství „nepřispělo k posílení stability a bezpečnosti v Evropě“.

Ukrajinský parlament v červnu se vstupem země do NATO souhlasil výraznou většinou 276 z celkových 450 hlasů. Nedávný průzkum veřejného mínění realizovaný ukrajinskou nevládní organizací Demokratická iniciativa pak ukázal, že pro připojení k Alianci je na 69 procent Ukrajinců.