Ukrajina a Moldavsko jsou připojeny k evropské elektrické síti 

© Pixabay

Ukrajina a Moldavsko dokončily proces připojení k hlavní evropské elektrické síti. O napojení informovala Evropská komise. Ukrajině připojení pomůže udržet její síť během války stabilní. 

„Chci poděkovat Evropské síti provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO E) za to, že stihla vykonat roční práci za dva týdny. Chci poděkovat francouzskému předsednictví Rady a členským státům za to, že tento projekt, který není bez rizika, podpořily. A chci také poděkovat ukrajinským partnerům – ministrovi (energetiky Hermanovi) Galuščenkovi a (státní energetické společnosti) Ukrenergo – za jejich hrdinské úsilí udržet energetické systémy v provozu během války,“ uvedla dnes eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. 

Ukrajinská elektřina tak nyní bude proudit do Evropské unie a zpět oběma směry, napsal dnes na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1504091172196823042

„Nyní proudí ukrajinská elektřina do EU a naopak,“ uvedl Zelenskyj.

O napojení evropské sítě na ukrajinskou dnes informovala i francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová, jejíž země v současné době předsedá Radě EU. 

„Zavázali jsme se k tomu, je to hotovo: ukrajinská elektrická síť, která funguje od začátku války v izolovaném režimu, je od dnešního rána připojena k evropské síti,“ uvedla ministryně. 

Generální ředitel hlavní ukrajinské energetické společnosti minulý týden agentuře Reuters řekl, že Ukrajina by mohla získávat až 15 procent své energie z EU, pokud by její výrobní kapacita byla zasažena ruskou invazí.

„(Propojení) pomůže Ukrajině udržet elektrický systém stabilní a světla rozsvícená,“ uvedla na twitteru Simsonová. 

https://twitter.com/KadriSimson/status/1504086281520877571

Protože ukrajinská elektrická síť nebyla propojená ani s ruskou, ani s běloruskou, ani se západními sousedními zeměmi, bývala by se mohla v důsledku bojů zhroutit. Propojení s evropskou sítí má podle rakouského provozovatele přenosových soustav elektřiny APG především stabilizovat frekvenci na Ukrajině a zamezit vážným nestabilitám. Obavy podle něj vzbuzoval především možný výpadek ochlazovacích systémů ukrajinských jaderných elektráren.

Ukrajině se v úterý podařilo obnovit dodávky elektřiny v odstavené černobylské jaderné elektrárně, které byly přerušeny poté, co v pondělí podle agentury Unian ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení. Elektrárna v Černobylu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době neslouží k výrobě energie. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází.

Pokud by došlo k velkému výpadku proudu na Ukrajině a byly by ohroženy i rozvodné sítě na západě, energetické systémy by mohly být okamžitě znovu odpojeny, vysvětlil APG. Synchronizace mezi energetickými sítěmi západní a střední Evropy a Ukrajiny se plánuje od roku 2017. Podle plánu měla být provedena v roce 2023, uvedla agentura APA.

Unie si stopku ruského plynu dovolit může. Přezbrojit celou Evropu bude dražší

Plán Evropské komise na snížení energetické závislosti EU na Rusku je důležitým krokem správným směrem, ale není dostatečně ambiciózní. Unie by měla zvážit také zákaz dovozu, píše generální ředitelka EIT Climate-KIC Kirsten Dunlopová.