Žádné násilí. Ukažte, že patříte do Evropy, vyzývá Ukrajinu i ČR

Protestující v Kyjevě; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Evgeny Feldman

Kyjevem a západní Ukrajinou hýbou protesty, které vyzývají prezidenta Viktora Janukovyče k obrácení kormidla zpět směrem k Evropské unii. Atmosféra houstne, opozice vyhlásila generální stávku a spekuluje se o vyhlášení výjimečného stavu. Západní státy včetně Česka sledují události v Ukrajině s napětím a žádají především, aby nedocházelo k projevům násilí.

Kyjev a další ukrajinská města dnes (2. prosince) žijí dalšími protesty za podepsání asociační dohody s Evropskou unií. V hlavním městě dnes půjde o prozatím nejrozsáhlejší z demonstrací, které zemí hýbou již několik dní. Úřady už přitom vyhlásily zákaz shromažďování na symbolických prostranstvích.   

„Tohle není protest. Tohle je revoluce,“ prohlásil včera v Kyjevě jeden z opozičních lídrů Jurij Lucenko. Spolu s dalšími představiteli opozice vyzval Ukrajince, aby se na dnešek sjeli do Kyjeva a demonstrace podpořili. Podle posledních informací tiskových agentur protestující po poledni vyhlásili generální stávku.    

Do hlavního města se ale stahují také armádní jednotky z dalších částí země. Už od včerejška se spekuluje o vyhlášení výjimečného stavu, ačkoliv vláda takové domněnky odmítá.

Ukrajina podobné protesty nezažila od roku 2004, kdy zemi zaplavila tzv. oranžová revoluce. Demonstranti se tehdy postavili proti sporným výsledkům prezidentských voleb, které za vítěze označovaly prorusky orientovaného kandidáta Viktora Janukovyče.

Ten se nakonec stal prezidentem v roce 2010. A právě proti němu míří i současné protesty. Prezident totiž minulý týden odmítl podepsat dohodu o přidružení k EU. Velkou roli hrál v jeho rozhodnutí nátlak Ruska, které s přibližováním bývalých sovětských zemí k EU nesouhlasí (EurActiv 29.11.2013).

Evropské principy

Události v Kyjevě a dalších městech sleduje s napětím i západní svět. Ten zatím vyzývá stát i demonstranty, aby udrželi násilí na uzdě. Ukrajinská společnost musí své neshody vyřešit v míru, shodli se ve včerejším prohlášení velvyslanci EU a Spojených států.

„Klidný průběh demonstrací je projevem evropských aspirací,“ upozornili společně polský ministr zahraničí Radosław Sikorski a jeho švédský kolega Carl Bildt. Jejich země stály u zrodu programu Východního partnerství. Asociační dohoda měla být podepsána právě v rámci tohoto projektu na summitu v litevském Vilniusu.

Pokoj a mír ale z kyjevských ulic mizí, jak naznačují i spekulace o možném vyhlášení výjimečného stavu. Již v sobotu policie tvrdě rozehnala nenásilný protest na kyjevském náměstí Nezávislosti. To v neděli přivedlo do ulic ještě více protestujících a vzbudilo také kritiku za strany Západu.      

„Bezdůvodné použití síly jde proti principům, ke kterým se ve Vilniusu opakovaně přihlásili všichni účastníci summitu, včetně prezidenta Ukrajiny,“ prohlásili ve společném dokumentu vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashtonová a evropský komisař pro rozšíření a politiku Štefan Füle.  

„Tento postup odporuje hodnotám a základním principům OBSE a Rady Evropy,“ upozornilo české velvyslanectví v Kyjevě.

„Situaci česká diplomacie pečlivě sleduje a vyhodnocuje. Zaznamenali jsme, že prezident Janukovyč se od násilného zásahu následně distancoval. Doufáme, že svá slova myslel vážně, a že vládní složky budou v dalším postupovat podle pravidel demokratického právního státu a nesáhnou opět k nepřijatelným silovým metodám,“ prohlásilo dnes také české ministerstvo zahraničí.  

Ani Janukovyč, ani premiér Mykola Azarov prý totiž příkaz k rozehnání protestu nevydali. Přiznal se k němu náčelník kyjevské milice Valerij Korjak. Ten pak v neděli rezignoval. A zdá se, že i mezi špičkami ukrajinské politiky nastávají neshody. Z vládní Strany regionů už vystoupilo několik poslanců a odstoupil také šéf prezidentské kanceláře.

Včera protesty pokračovaly. Situace se vyhrotila, když chtělo několik zamaskovaných protestujících s použitím bagru prorazit zátarasy v blízkosti prezidentské kanceláře. Došlo pak k dalším potyčkám s policií. Podle opozice mají ale násilí na straně demonstrantů na svědomí provládní provokatéři.

„Apeluji na všechny zúčastněné, aby se za každou zdrželi násilí,“ vzkázal i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Použití síly není způsob, jak řešit rozdílné politické názory v demokratické společnosti,“ dodal.