Události v EU, které byste neměli tento týden přehlédnout

zdroj: Úřad vlády ČR.

Oslavy desetiletého členství ČR v EU, rozšíření sankcí EU a USA vůči ruským představitelům kvůli událostem na Ukrajině či první debata kandidátů na post šéfa Evropské komise. EurActiv vybírá přehled událostí, které by Vás neměly v končícím týdnu minout.

Nové členské země EU oslavily desetileté výročí od vstupu do EU

Desítka nových členských států EU včetně České republiky si 1. května připomněla desetileté výročí do vstupu do Unie. V Česku proběhla v této souvislosti řada akcí včetně seminářů, koncertů či festivalu na Střeleckém ostrově. Do Prahy v rámci oslav zavítal i stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. 

EU a USA rozšířily seznam osob, proti kterým zavedly sankce

V úterý (29. dubna) EU rozšířila seznam osob, na které uvalila v souvislosti s krizí na Ukrajině sankce, o dalších 15 jmen. Na původní seznam zařadila 33 jmen ruských a ukrajinských představitelů již v polovině dubna. Spojené státy zavedly tento týden nové sankce proti sedmi ruským představitelům a 17 ruským společnostem. 

V Maastrichtu proběhla první debata kandidátů na šéfa Evropské komise

V pondělí (28. dubna) proběhla v nizozemském Maastrichtu první historická debata mezi kandidáty evropských politických stran na předsedu Evropské komise. Evropští poslanci, kteří chtějí tímto způsobem získat větší vliv na výběr šéfa Komise, se odvolávají na nová pravidla, která zavedla Lisabonská smlouva. Největší šance na vedoucí post v Evropské komisi má lídr kandidátky lidovců a bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker a šéf Evropského parlamentu Němec Martin Schulz, který do evropských voleb vede sociální demokraty.

Komisař Oettinger: EU by měla nakupovat plyn z Ruska za stejnou cenu

Členské státy evropské osmadvacítky by měly kupovat od Ruska plyn za jednotnou cenu. Při návštěvě Polska to tento týden prohlásil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Po energetické unii volal v minulosti například již polský premiér Donald Tusk.

Autor: EurActiv.cz