Uber možná nadobro odejde z Evropy. Čeká se na rozhodnutí evropského soudu

uber

© Shutterstock / Ink Drop

Zákazník si sedne do auta, nechá se převézt na jiné místo a za cestu zaplatí. Podle taxikářů není mezi jejich způsobem dopravy a Uberem téměř žádný rozdíl. Přesto na Uber neplatí stejná pravidla, například co se týče licencí. Taxikářů se naposledy zastal generální advokát evropského soudního dvora. Pokud ho soud vyslechne, což bývá časté, mohl by Uber z Evropy zmizet. Před tím ale varují europoslanci, včetně těch českých. Podle nich by se tak jen omezovaly nové služby, které nabízí moderní technologie.

Firma Uber, která poskytuje alternativní způsob přepravy místo taxi, balancuje na hraně. Reálně jí hrozí, že bude v Evropské unii zakázaná, přestože se jí nyní zastává řada europoslanců – včetně těch českých.

Naposledy se ale na stranu odpůrců Uberu přidal generální advokát Soudního dvora EU v Lucemburku. Podle něj je Uber klasickou přepravní společností, pro kterou mají platit stejná pravidla jako pro taxislužby.

Poradní názor ještě neznamená konečné rozhodnutí. Soudní dvůr EU však často názorům generálních advokátů naslouchá. Řidiči bez potřebných povolení, jako jsou licence či znalost místopisu, by tak měli problém. A to kdekoli v EU, protože rozhodnutí by bylo závazné pro všechny evropské národní soudy.

Europoslanci jsou ale jiného názoru. Podle nich jsou digitální platformy typu Uber, které působí v rámci sdílené ekonomiky, nedílnou součástí moderních technologií a nemá smysl je zakazovat.

Sdílená ekonomika rychle roste

Sdílená ekonomika, která je místo vlastnictví založená na pronájmu nebo půjčování, byla před několika dny velkým tématem i dvou výborů Evropského parlamentu. Jejich názor je jednoznačný: ať se sdílená ekonomika rozvíjí dál a Uber se neomezuje.

„Sdílené ekonomice se daří. Roste dokonce sedmkrát rychleji, než předpokládaly první odhady. V roce 2015 rostla rychleji než Google, Yahoo a Facebook dohromady,“ uvádí česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

„Jsem příznivcem toho, abychom pro tyto nové formy podnikání hledali cesty, jak u nás mohou v symbióze s tradičními firmami fungovat i nadále. Pokud je z Evropy vyženeme, budou se usazovat jinde, a to by byla velká škoda,“ dodává.

Zdechovský: Restrikce vůči Uberu mají stejný smysl jako hnutí rozbíječů strojů v 19. století.

Podobného názoru je i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP). Ten navíc nesouhlasí s nedávným rozhodnutím brněnského krajského soudu, který Uber na území druhého největšího českého města zakázal.

„Myslím, že represe po vzoru Brna je velmi špatný přístup. Pokrok spočívající v užívání nových technologií nelze zastavit pomocí zákazů. Sdílená ekonomika je jedním z výdobytků dnešní doby a restrikce vůči Uberu mají stejný smysl jako hnutí rozbíječů strojů v 19. století,“ domnívá se Zdechovský.

Taxikářům se Uber nelíbí

V posledních měsících v Evropě roste napětí mezi klasickými taxikáři a Uberem. Tato americká firma funguje na základě sítě řidičů, kteří se do ní zapojili. Při převážení klientů využívají speciální aplikaci a vlastní auto. Nemusí ale splňovat stejné podmínky jako taxikáři.

A ti si stěžují, že řidiči Uberu ve skutečnosti nejsou nic jiného než nekalá konkurence, pro kterou neplatí žádná pravidla. Uber ale argumentuje tím, že je jen digitální internetovou platformou, na kterou se klasická pravidla pro přepravu cestujících nevztahují.

Z evropských zemí se taxikářů naposledy zastalo Dánsko. Tady Uber před měsícem přestal poskytovat své služby v reakci na nově přijatý zákon, podle kterého není mezi ním a taxislužbou žádný rozdíl.

Zákony jsou zastaralé

Podle některých hlasů by v celém sporu pomohla nová legislativa členských států EU, která by odrážela nástup moderních technologií.

„K Uberu, ale i dalším novým subjektům na trhu, je nutné přistupovat nově a nesnažit se je zaškatulkovat do existujících definic,“ míní například europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ANO, ALDE).

Podle něj se tradiční poskytovatele nakonec „budou muset přizpůsobit novým požadavkům zákazníků a snažit se přijít s novou a lepší nabídkou svých služeb“.

Článek původně vyšel na stránkách Aktuálně.cz v rámci projektu, který společně realizují vydavatelství Economia a portál EurActiv.cz s podporou Evropského parlamentu.