Tusk uzavřel jednání o polské koalici

Donald Tusk, s velkou pravděpodobností budoucí polský premiér, jehož strana přesvědčivě zvítězila v parlamentních volbách 21. října 2007, uvedl, že je připraven uzavřít koaliční dohodu mezi svou Občanskou platformou a menší Polskou lidovou stranou.

Tusk včera novinářům sdělil, že jednání o budoucí koalici byla prakticky uzavřena. Dodal, že centristická Polská lidová strana získá tři ministerská křesla a že se ministrem pro ekonomiku stane její předseda a zároveň bývalý premiér Waldemar Pawlak.

Nová koalice by se podle očekávání měla jednak vydat cestou reforem zaměřených na zlepšování podmínek pro podnikání, jednak proevropským směrem. Občanská platforma během předvolební kampaně přislíbila, že bude usilovat o reformy zaměřené na podporu podnikání, jako je například privatizace v oblasti energetiky, telekomunikací, či státem vlastněných polských aerolinií. Strana by také ráda co nejdříve přijala euro, nejlépe v letech 2012-2013.

Po volbách které se konaly 21. října 2007 získala Občanská platforma v 460 členném parlamentu 209 křesel. Společně s Polskou lidovou stranou, která získala v volbách 31 křesel tak bude mít nová koalice v polském parlamentu většinu. Dosavadní premiér Jaroslaw Kaczyński, jehož strana Právo a spravedlnost ve volbách utrpěla zdrcující porážku, uvedl, že odstoupí 5. listopadu.

Předčasné volby se konaly poté, co spory mezi hlavními koaličními partnery vedly k rozpadu vlády, která byla u moci od roku 2005. Evropská unie výsledek voleb přivítala v naději, že nová vláda bude znamenat také zlepšení vztahů s Polskem, které se ubíraly stále více a více euroskeptickým směrem a letos v červnu vážně ohrožovaly přijetí institucionálních reforem.

Nová vláda nyní čeká na potvrzení své legitimity parlamentem a prezidentem Lechem Kaczyńským. Poté, co se zpočátku odmítal k výsledkům parlamentních voleb vyjadřovat, prezident Kaczyński včera volební vítězství Tuskovy strany uznal. „Je zřejmé, že pokud Občanská platforma získá v parlamentu většinu, Donald Tusk se stane premiérem,“ uvedl prezident.