Turecko-řeckou hranici opět překračují migranti. Je jich více než loni

© Shutterstock

V prvním pololetí letošního roku přišlo do Řecka pozemní cestou z Turecka přes 10 tisíc migrantů, kteří prchají z Blízkého východu a z Asie před válkou nebo špatnou ekonomickou situací. Je to o 2 500 lidí více než ve stejném období loni.

O počtech informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na řeckou pobočku organizace Lékaři bez hranic. Organizace vyzvala řeckou vládu, aby na řecko-turecké hranici posílila humanitární personál, protože tamní kapacity nestačí.

Na narůstající příliv migrantů do Řecka pozemní cestou letos už dříve upozornil také Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ten rovněž vyzval tamní vládu, aby zvýšila ubytovací kapacity pro uprchlíky v tomto regionu a zlepšila podmínky v těch stávajících.

Přes turecko-řeckou hranici se migranti dostávají přeplutím řeky Evros, která protéká podél hranice. Obvykle to zabere pár minut, ale proud řeky je zrádný a někteří migranti se tam ji utopili, uvedl Reuters.

Společný hlas V4 začíná být v migrační politice EU více slyšet

Země V4 táhnou v otázkách migrace dlouhodobě za jeden provaz. Podle závěrů červnové Evropské rady to vypadá, že snaha konečně přinesla alespoň nějaké ovoce. Dohoda na reformě azylového systému EU je však stále v nedohlednu.

Do Řecka se dostávají migranti z Turecka i přes moře, od začátku roku jich takto připlulo podle UNHCR z Turecka a od afrických břehů 16 tisíc. Tento počet je ale velmi nízký ve srovnání s rokem 2015, kdy na řecké ostrovy připlul z Turecka téměř milion běženců. Migrační vlna do Řecka se výrazně zpomalila po uzavření dohody EU s Tureckem začátkem roku 2016.

S největším náporem běženců, kteří prchají přes Středomoří do Evropy, se letos potýká Španělsko. Od začátku roku tam dorazilo podle UNHCR 27 tisíc migrantů z Afriky, dalších 18 tisíc běženců připlulo letos od afrických břehů do Itálie. Celkem podle UNHCR letos dorazilo z Afriky do Evropy přes Středozemní moře na 62 tisíc migrantů.