Miliardy eur od EU: Přimějí Ankaru bojovat s nelegální migrací?

zdroj: shutterstock.com; autor: Ververidis Vasilis

Včera se v Bruselu po 11 letech uskutečnil summit EU-Turecko, který se bude nově konat dvakrát ročně. Prohlubující se vzájemná spolupráce má vést k omezení přílivu migrantů do Evropy. Turecko, které má zlepšit podmínky pro uprchlíky a více bránit hranice s Řeckem a Bulharskem, proto od EU během dvou let dostane 3 miliardy eur. Pomohou evropské peníze příchod migrantů z Turecka skutečně omezit?

Lídři EU spolu s tureckým premiérem Ahmetem Davutoğluem včera stvrdili deklaraci o vzájemné spolupráci, která má omezit příliv migrantů do Evropy. Turecko se zavázalo k zpřísnění ochrany svých hranic, posílení boje proti pašerákům a k plnění readmisních dohod tak, aby EU mohla navracet nelegální migranty zpět do Turecka.

EU na oplátku přislíbila urychlení liberalizace vízové politiky a otevření vyjednávání o členství Turecka v Unii. Během dvou let také evropská osmadvacítka Ankaře poskytne tři miliardy eur (cca 81 miliard korun), díky kterým má péči o uprchlíky na svém území zlepšit.  

Expert: „Pokud se Turci rozhodnou zamezit nelegálnímu odchodu migrantů ze svého území, mají na to kapacity.“

Podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Tomáše Kaválka může dohoda skutečně vést k omezení přílivu migrantů, kteří z Turecka do Evropy přichází.

„Pokud se Turci rozhodnou zamezit nelegální odchod migrantů ze svého území, ať už po moři na řecké ostrovy, nebo přes pozemní hranici na Balkán, mají na to kapacity,“ řekl Kaválek redakci.

Bývalý velvyslanec: Turecku nejde o peníze, chce se dostat do EU

Turecko je podle analytika zemí s velice silným bezpečnostním aparátem, a je proto pro ni jednoduché zabránit pašerákům, aby operovali na trasách vedoucích od východu země na západní pobřeží, odkud migranti vyplouvají do Řecka. Podle slov Kaválka však turečtí představitelé nad problémem zejména letos v létě zavírali oči. K tomu, aby Turci začali jednat, má pomoci přislíbená finanční injekce.

Turci si uprchlíky financovali sami

„Nalijme si čistého vína. Turecko hostí miliony uprchlíků, některé z nich už čtyři roky, a mezinárodní pomoc nebyla taková, jakou by Turci očekávali,“ uvedl analytik AMO.

V Turecku, které je hlavní tranzitní zemí, jsou totiž přes dva miliony registrovaných uprchlíků. Neoficiální čísla však hovoří o počtu mnohem vyšším.

„Turci říkají, že za uprchlíky utratili něco přes 8 miliard dolarů, od mezinárodního společenství ale dostali jen pár set tisíc dolarů. Zde můžeme vidět tu disproporci, kdy si to Turci opravdu financovali sami,“ tvrdí Kaválek.

Z tří miliard eur, které do Turecka přijdou v letech 2016 a 2017, půjde půl miliardy ze společného rozpočtu EU a další 2,5 miliardy zaplatí členské státy. Česká republika přispěje 300 až 400 milionů korun ročně.

Ne všichni Syřani chtějí do Evropy

Šéf Evropské rady Donald Tusk na včerejším summitu uvedl, že do Unie letos dorazilo 1,5 milionu nelegálních migrantů, velká část z nich právě přes území Turecka. Nejpočetnější skupinu tvoří kvůli tzv. Islámskému státu syrští uprchlíci.

Kaválek upozorňuje, že ne všichni uprchlíci ze Sýrie míří do Evropy. Přestože se hospodářský růst Turecka v posledních dvou letech mírně zpomalil, je na tom tamní ekonomika poměrně dobře.

„Syřani jsou v Turecku docela úspěšní. Mají tam byznys, obchody a normálně pracují,“ říká odborník s tím, že ze situace v Evropě navíc cítí, že zde nebudou zcela vítáni. Ve městech, jako je Istanbul nebo Izmir, se snaží uživit většina Syřanů. V tureckých uprchlických táborech je dnes pouze menšina běženců, zhruba 300 až 400 tisíc lidí, uvedl Kaválek.

K návrhu na přesídlení uprchlíků se připojí osm zemí

Právě syrští uprchlíci pobývající v tureckých táborech by mohli být už brzy přesídleni do zemí EU. Návrh na jejich legální přesun by měla Evropská komise předložit už v prosinci, uvedl včera předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Členské státy by se na něm měly podílet pouze dobrovolně, dodal předseda Komise. S návrhem přišlo Německo a zatím se k němu přidalo osm zemí. Česko se s největší pravděpodobností nepřipojí. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je potřeba se soustředit na prosazení již dohodnutých kroků. S návrhem na přesídlení 20 tisíc uprchlíků z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu Komise přišla už letos v květnu.  

Samotný summit EU-Turecko je ztělesněním jednoho z požadavků Ankary, které evropským lídrům představila už v polovině října. Jak na tiskové konferenci uvedl Sobotka, takovéto vrcholné setkání s Tureckem se konalo poprvé po 11 letech. Nově by se jednání, jako byl včerejší mimořádný summit, měla konat dvakrát ročně.

Autor: Eliška Kubátová