Turecko má od EU dostat o 80 milionů eur méně, než očekávalo

Turecko

@ Pixabay

Turecko neplní reformy vedoucí k posilování demokracie, nezaslouží si proto peníze z přístupových fondů. Shodují se na tom lídři členských zemí i europoslanci.

Evropský parlament chce omezit finance, které EU posílá Turecku v rámci přístupových rozhovorů. V dalším roce by tak Turecko mělo přijít o 50 milionů eur. Dalších 30 milionů eur má pak Unie v plánu zmrazit a dát je Turecku až poté, co se u něj zlepší úroveň lidských práv.

O plánovaném snížení podpory pro Turecko europoslanci hlasovali společně se svou vizí pro evropský rozpočet na rok 2018.

Navázali tím na čtvrteční summit premiérů a prezidentů zemí EU, kteří se rovněž shodují na tom, že Turecko nemá na evropské finance nárok.

Erdogan chce stínat hlavy, přesto dostává od Bruselu peníze. Více >>>>

„Turecko se krok za krokem odsouvá od toho, co považujeme za podmínky pro přijetí,“ prohlásila při té příležitosti německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropští lídři se na rozdíl od europoslanců spokojili s omezením přístupových dotací o 20 milionů eur. Donald Tusk po jednání dále uvedl, že peníze by měly proudit zejména na podporu turecké občanské společnosti.

Turecko musí plnit podmínky, aby mělo na finance nárok, vzkazují europoslanci

Podle Evropského parlamentu ale musí EU k Turecku přistupovat přísněji.

„Nemůže předstírat, že nevidíme, jak se Turecko dlouhými kroky vzdaluje od evropských norem,“ uvedl rumunský europoslanec  (EPP), který má projednání zprávy o evropském rozpočtu na starosti.

Pro EurActiv.com dále dodal, že je nepřijatelné, aby Turecko nadále čerpalo podporu z Unie skrze přístupové dotace.

„Zpráva, kterou europarlament vysílá panu Erdoganovi a jeho režimu v Ankaře je taková, že všechny benefity, které dostává z EU, jsou závislé na tom, jak plní evropské normy,“ vysvětlil Mureşan.

Ti, co pomoc potřebují, o ni nepřijdou

Finance, kterých se omezení týká, mělo Turecko původně obdržet za reformy vedoucí k demokratičtějšímu řízení státu. Rozpočet určený na podporu podnikání a zemědělství v Turecku zůstane nedotčen.

„Chceme i nadále podporovat tureckou ekonomiku, a to zejména ty, kteří potřebují finance,“ doplnil rumunský europoslanec.

Další otázkou jsou evropské peníze určené na podporu unijních center pro uprchlíky v Turecku. Na tento program vyčlenila EU až 3 miliardy eur, které míří přímo do uprchlických zařízení, a nikoli turecké vládě.

Letošním rokem však podpora končí a členské země by se měly rozhodnout, jak pokračovat. Ušetřené peníze z přístupových rozhovorů s tureckou vládou by přitom mohly znamenat řešení.