TTIP jde znovu na plénum Parlamentu, kamenem úrazu zůstává ochrana investic

zdroj: Shutterstock; autor: Michael Wick

Ve středu budou europoslanci znovu hlasovat o doporučeních pro Evropskou komisi, která za EU vyjednává významnou obchodní dohodu TTIP. Socialisté se shodli na novém pozměňovacím návrhu, který by podle nich mohl vyřešit jednu z hlavních bolestí ve vyjednávání – ochranu investorů. Chtěli by vytvořit nový systém, kterým by se řídily i další obchodní smlouvy.

Na začátku příštího týdne se Evropský parlament znovu vrátí k jednáním o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Odhlasovat by měl nezávaznou zprávu, ve které sdělí Evropské komise svůj postoj k tomu, jak by měla vyjednávání o této obchodní dohodě se Spojenými státy vést.

O zařazení TTIP na program nejbližšího plenárního zasedání včera rozhodla takzvaná konference předsedů, tedy předseda Parlamentu Martin Schulz (S&D) a šéfové jednotlivých politických skupin. V úterý mají zákonodárci o TTIP debatovat, ve středu přijde na řadu samotné hlasování.

Až bude smlouva mezi EU a USA dojednána, europoslanci budou její finální verzi schvalovat, a tak je pozice Parlamentu důležitá už během vyjednávání.

Znovu na pořad

Zákonodárci se měli na společném postoji k TTIP shodnout už před třemi týdny. Tehdy však parlamentní jednání ztroskotala na otázce urovnávání sporů mezi investory a státy (ISDS), která patří mezi nejkontroverznější témata spojená s dohodou.

Panují obavy, že členské země EU by mohly být podle navrhovaných pravidel vystaveny zájmům velkých nadnárodních firem. Zjednodušeně lze totiž říci, že ISDS nabízí soukromým firmám, aby u arbitrážních tribunálů žádaly finanční kompenzace za ušlý zisk způsobený regulací cizího státu.

Přijetí doložky o ISDS v TTIP by bylo podle odborníků výhodné pro státy jako Česká republika, která má s USA uzavřenou méně výhodnou bilaterální smlouvu o ochraně investic.

Stop soukromým zájmům

Socialisté v Evropském parlamentu naproti tomu vidí soukromé arbitráže jako zásadní problém. Ve středu se ovšem frakce shodla na novém pozměňovacím návrhu. Podle toho se má ochrana investorů v dohodě zachovat, vzniknout by však měl zcela nový systém pro její zajištění.

Případné spory mají podle pozměňovacího návrhu řešit „veřejně jmenovaní, nezávislí profesionální soudci“. Počítá také se zavedením apelačního mechanismu.

„ISDS je mrtvý mechanismus. Musí být nahrazen novým transparentním systémem pro ochranu investic, ve kterém nebudou soukromé zájmy podkopávat veřejnou politiku,“ řekl bruselské redakci EurActivu v dnešním rozhovoru předseda europarlamentních socialistů Gianni Pittella.

„Pro nás nový systém znamená zapojení veřejně jmenovaných soudců. Ne soukromých arbitrů,“ dodal. Otevřít by se prý kvůli tomu znovu měla i jednání o obchodní dohodě s Kanadou (CETA).

Dlouhodobá bolest

Pozornost, která se ISDS aktuálně věnuje, není žádnou novinkou. Nevládní organizace se o odstranění doložky z TTIP snaží už měsíce. EU a Spojené státy podle nich mají podobné právní systémy, a tak zvláštní arbitráže nejsou vůbec potřeba.

USA ovšem dosud trvaly na tom, že ISDS v TTIP musí být. Evropská komise proto přišla s myšlenkou určitých změn, které by doložka obsahovala. Europoslance to však nepřesvědčilo a Parlament se nad ochranou investic dlouho dohadoval. Ke kompromisu sice zákonodárci došli v květnu, socialisté se ale nakonec rozhodli, že žádnou formu soukromých arbitráží nepodpoří.   

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com