TTIP: Evropským lídrům dochází trpělivost

TTIP TTIP; @Shutterstock.com / GrAl

Evropským politikům vadí zdánlivá převaha Američanů při vyjednávání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Německá kancléřka Angela Merkelová trvá na uzavření dohody do konce tohoto roku.

Vyjednávání o TTIP mezi Evropskou unií a Spojenými státy ztrácí politickou podporu. Jeho zastavení požadovalo minulý týden několik členů francouzské a rakouské vlády. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel dokonce jednání označil za mrtvé.

Umírněnější postoj zastává francouzský prezident Francois Hollande, podle kterého se rokování pouze „zaseklo“. „Je potřeba si to uvědomit a nenatahovat diskuzi, která nemá šanci na úspěch,“ myslí si.

Cílem dohody TTIP je odstranit ekonomické překážky ve vzájemném obchodu mezi EU a USA a usnadnit oběma stranám přístup na trh. Kromě zrušení přetrvávajících cel na některé produkty dohoda dále řeší netarifní bariéry v regulačních systémech Evropské unie a Spojených států.

TTIP a neúprosní Američané

Jednání o dohodě TTIP, které trvá už více než tři roky, je podle kritiků netransparentní a nejsou v něm zohledňovány evropské zájmy. Obavy se točí také kolem snižování standardů v oblasti ochrany spotřebitele a životního prostředí.

„Američané nám nedávají nic, nabízejí jen drobečky. Takovým způsobem se se spojenci nejedná,“ stěžoval si francouzský ministr zahraničních věcí a obchodu Matthias Fekl.

Vyjednávací pozice americké strany se poprvé dostaly na veřejnost po úniku dokumentů, tzv. TTIP leaks. Na neúprosnost ze strany Američanů od té doby upozorňují nejen politici, ale také různé nevládní organizace.

Kritici poukazují zejména na uniknutý obsah kapitol, ve kterých je patrný rozdílný postoj Evropské unie a Spojených států. Jedná se zejména o oblasti životního prostředí, ochrany spotřebitele a zdraví.

Podle evropské komisařky pro obchod Cecilie Malmströmové však tyto dokumenty nepředstavují oficiální znění dohody. Naopak potvrzují stanoviska EU, která Evropská komise zveřejnila už v listopadu 2014. „Obchodní dohoda nezmění naše zákony o geneticky modifikovaných organismech ani o tom, jak vyrábět bezpečné hovězí maso či chránit životní prostředí,“ dodala.

Rozdílné názory

O zastavení vyjednávání chce Matthias Fekl požádat již 23. září na neformálním zasedání ministrů obchodu v Bratislavě. „Proces musíme úplně zastavit, abychom mohli začít nové jednání na dobrých základech,“ uvedl ministr. Stejný názor zastává i francouzský premiér Manuel Valls.

Evropská komise, kterou k vyjednávání zmocnily členské státy EU, však trvá na jeho pokračování. „Komise je připravená uzavřít dohodu do konce roku,“ potvrdil její mluvčí Margaritis Schinas. Připomněl, že všechny členské státy odsouhlasily mandát Komise na dokončení rokování o dohodě TTIP na posledním červnovém summitu.

Transatlantické obchodní a investiční partnerství podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová. Jeho odmítnutí by podle ní postavilo Evropskou unii do znevýhodněné pozice vůči Asii, se kterou Spojené státy uzavřely jednání o volném obchodu na začátku tohoto roku.

S využitím EurActiv.sk