Tsiprasova demise záchranný program neohrozí, shodují se ekonomové

Zdroj: shutterstock.com; autor: Marco Aprile

Alexis Tsipras, který před sedmi měsíci stanul v čele řecké vlády, včera podal demisi. Země tak na podzim očekává předčasné volby. Dosavadní premiér, který šel do lednových voleb s jasnou vizí ukončit úsporná opatření, nakonec musel věřitelům ustoupit, což mu způsobilo problémy ve vlastní straně. Ekonomové oslovení EurActivem věří, že se do čela státu vrátí. Má totiž stále silnou podporu Řeků, kteří chtějí zůstat v eurozóně.

Spekulace o předčasných volbách se včerejším podáním demise řeckého premiéra Alexise Tsiprase potvrdily. Šéf řecké nejsilnější opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis byl řeckým prezidentem ještě v noci pověřen, aby sestavil novou vládu. Odborníci se však shodují, že se mu nově svěřený mandát, na který má tři dny, nepodaří naplnit.

S největší pravděpodobností proto na podzim dojde k vypsání předčasných voleb. Řecká média odhadují, že by se mohly uskutečnit 20. září, stanovení termínu však závisí na řeckém prezidentovi. Toho Tsipras požádal, aby volby proběhly co nejdříve.

„Rozhodnutí o rezignaci považuji za chytrý, strategický krok premiéra Alexise Tsiprase.“

„Rozhodnutí o rezignaci považuji za chytrý, strategický krok premiéra Alexise Tsiprase, který chce využít svůj aktuální silný politický kapitál,“ řekl EurActivu analytik EU Office České spořitelny Jan Jedlička. Podle veřejného mínění je totiž šéf dosavadní hlavní vládní strany Syriza s 68 % stále v čele pomyslného žebříčku nejchtěnějšího lídra země.

Jeho podpora však bude vlivem přijímání nepopulárních opatření v budoucnu zřejmě slábnout. Kvůli rebelii ve vlastní straně, kdy ho levicové křídlo opakovaně nepodpořilo při hlasování o třetím záchranném balíčku, je navíc politická stabilita již dnes velmi křehká. V horizontu několika měsíců by proto podle Jedličky vláda stejně padla.

„Jeho názorové přemety a ne vždy jasná vyjednávací strategie zanechala u podstatné části řecké veřejnosti určitou pachuť.“

„Alexis Tsipras tomu chce předejít a vyvolat předčasné volby nyní, dokud se může opřít o silnou podporu voličů,“ myslí si analytik EU Office České spořitelny.

Tsipras nemá vyzyvatele

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy budou předčasné volby jakýmsi referendem o Tsiprasovi. Za jeho vlády se země dál ekonomicky propadla a Řekové navíc musí každý den čelit mnoha nepříjemnostem například v důsledku zavedení kapitálových kontrol, či zvýšené sazby DPH. Pochyby voličů také plynou z jeho postoje v průběhu sedmiměsíčního vyjednávání s řeckými věřiteli.

„Jeho názorové přemety a ne vždy jasná či dobře podaná vyjednávací strategie, která charakterizovala negociace řecké strany s mezinárodními institucemi, zanechala u podstatné části řecké veřejnosti určitou pachuť a pochyby ohledně premiérova stylu vládnutí,“ uvedl Kovanda pro EurActiv.

Přes to všechno však Tsipras podle Kovandy nenajde silnějšího vyzyvatele, a volby tak potvrdí, že Řekové stále vidí v pokračování Tsiprasova vládnutí nejlepší z nabízených možností. Poskytuje totiž určitou záruku jistoty, a to především v tom, že s ním zůstanou Řekové v eurozóně, což si přeje stále většina z nich.

„To, že ani třetí záchranný program ekonomickou situaci Řecka zřejmě nevyřeší a že jde v podstatě jen o kupování si času, nyní voliči většinově považují za druhotné, pokud se tím vůbec nějak významněji zabývají,“ tvrdí Kovanda.

Tradiční ani nové strany Tsiprase nepředběhnou

A jak to s Tsiprasovými konkurenty vlastně vypadá? Tradiční velké politické strany, jako je například strana PASOK (Panhelénské socialistické hnutí), jsou podle Kovandy silně zdiskreditované. Velmi malou šanci na úspěch bude podle něj mít i radikální křídlo Syrizy, které do voleb půjde jako samostatný subjekt. A jistotu, kterou nachází u dobře známého Tsiprase, by nenašly ani u jiné mladé politické strany.

„Pokud se Řekové většinově neztotožní s názorem, že nejlepším řešením je opuštění eurozóny, budou za delší konec nadále tahat mezinárodní věřitelé.“

I Jedlička počítá s úspěchem dosavadního premiéra. „Ideální scénář by byla vláda široké koalice pod vedením Syrizy očištěné o radikálně levicové křídlo a za účasti Nové demokracie i Pasoku,“ tvrdí analytik EU Office ČS s tím, že tento scénář není vzhledem k okolnostem vyloučený. Vypovídají o tom voličské preference, ale i jejich společné hlasování v parlamentu pro záchranný balíček. Tsiprase totiž, na rozdíl od extrémně levicového křídla jeho vlastní strany, podpořila právě opozice.

Pokud chce mít Řecko euro, musí hrát podle věřitelů

Ekonomové oslovení EurActivem se shodují, že budoucnost třetího záchranného programu, který schválily parlamenty eurozóny, a ze kterého Řecko již včera obdrželo první finanční pomoc, ohrožen není. Řecký lid totiž chce mít jistotu, že zůstane eurozóně i za cenu dalšího utahovaní opasků.

„Pokud a dokud se řecká veřejnost většinově neztotožní s názorem, který by navíc musela reflektovat nějaká relevantní politická síla, že nejlepším řešením pro Řecko je opuštění eurozóny, budou za delší konec do budoucna nadále tahat mezinárodní věřitelé,“ tvrdí Kovanda.

Nelze totiž mít euro a zároveň nehrát podle věřitelských not, tvrdí hlavní ekonom společnosti Roklen. „Politici, kteří toto nepřijmou, skončí. Proto skončil ministr financí Varufakis, proto pokračuje Tsipras.“

Autor: Eliška Kubátová