Tsipras vyjednal protiúspornou vládu, chce odpustit část dluhu

zdroj: Shutterstock; autor: Kostas Koutsaftikis

Šéf vítězné strany Syriza Alexis Tsipras den po volbách složil přísahu řeckého premiéra. Koalice radikální levice se rychle dokázala dohodnout s Nezávislými Řeky, kteří leží na opačné straně politického spektra. Partaje, jež svorně vystupují proti úsporným opatřením, budou v novém 300členném parlamentu mít 162 křesel. Složení kabinetu by mělo být oznámeno dnes.

Syriza sice s přehledem vyhrála v mimořádném hlasování s 36,3 procenta hlasů, k většině jí ale chybí dva mandáty. Hledání spojence bylo bezbolestné. „Řecko má novou vládu, Nezávislí Řekové vyjadřují premiérovi Alexisovi Tsiprasovi důvěru,“ oznámil šéf pravicové partaje Panos Kammenos. Tsipras chce ještě podporu vládě projednat s komunisty a středovým uskupením Potami (Řeka).

Nový premiér slibuje, že ukončí řecké ponížení a bolest. Míní tím rozpočtové škrty, k nimž se země zavázala výměnou za mezinárodní pomoc 240 miliard eur. Už před volbami navrhl štědrý sociální program za jedenáct miliard eur. Předpokládaný ministr financí Janis Varufakis označuje úsporná opatření za „druh fiskálního waterboardingu, který z Řecka učinil dluhovou kolonii“.

Žádný odchod z eurozóny

Předseda Syrizy podotýká, že si nepřeje odchod Řecka z eurozóny. Nemíní však slevit ze závazku voličům vyjednat odpuštění poloviny dluhu země. Představitelé eurozóny však tento scénář odmítají, jsou ochotní jednat jen o odsunutí splátek. Tsipras na tomto poli bude mít jednoznačnou oporu ve svém vládním spojenci. Kammenos tvrdí, že část závazků musí být odepsána, ať už věřitelé chtějí, nebo ne.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.