Le Penová je minulostí, Trump je Macronem „velmi ohromen“. Oba se sejdou již za pár dní

Trumpova obchodní politika

© Shutterstock / GrAl

Americký prezident Donald Trump se již za pár dní sejde s nově zvoleným prezidentem Francie Emmanuelem Macronem. Ten údajně amerického lídra ohromil. Trump počítá s tím, že se oba političtí lídři v mnoha ohledech shodnou. Mezi základní témata společné schůzky bude patřit boj proti terorismu, ekonomické otázky či obrana.

Americký prezident Donald Trump se ještě během tohoto měsíce setká se svým novým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Už 25. května oba v Bruselu zasednou ke společnému obědu, při kterém se ukáže, zdali k sobě mají tito dva muži opravdu tak blízko, jak tvrdí americký prezident.

Během bruselské schůzky by si měli oba vrcholní politici vzájemně ujasnit své priority a politické cíle. Bílý dům i nadále věří, že devětatřicetiletý Macron a sedmdesátiletý Trump mají společného mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát.

A to navzdory tomu, že americký prezident během francouzské předvolební kampaně několikrát podpořil kandidátku Národní fronty Marine Le Penovou.

„Jsou to dva nejnovější lídři na scéně,“ uvedl vysoce postavený zdroj z Trumpovy administrativy. Zároveň dodal, že nedávný rozhovor mezi oběma prezidenty proběhl dobře. Trump byl Macronem údajně „velmi ohromen“.

I když se jejich politické postoje mohou lišit, pravdou zůstává, že oba pocházejí z okruhů ležících mimo klasické politické prostředí. Pokud jde o Francii, Macron je prvním prezidentským vítězem za poslední desetiletí, který nepochází z žádné ze zavedených politických stran. Trump pak sice vyšel z nominace republikánské strany, ale v rámci ní rozpoutal nejednu ideologickou a názorovou bouři.

Hlavním tématem bude terorismus a ekonomika

Bílý dům se před společným setkáním snaží rovněž ukázat, že s Trumpovou podporou Le Penové to nebylo tak horké. Tyto domněnky prý vychází pouze z „jednoho tweetu, který se týkal hranic“ a z jedné lednové návštěvy Marine Le Penové v Trump Tower v New Yorku.

Pokud jde o samotné bruselské setkání, hlavním tématem rozhovoru bude zřejmě společný postup v boji proti terorismu, který Bilý dům dosud označoval jako „excelentní“.

Souhlasné postoje se však mohou objevit i v ekonomických otázkách. „Macron má v hlavě spoustu reforem,“ uvedl další vysoce postavený americký úředník, podle kterého by oba lídři mohli pomoci Evropě k novému začátku.

Donald Trump se od počátku svého mandátu potýká s rolí, která se pohybuje někde mezi protekcionismem a instinktem obchodníka. Už několikrát se také stalo, že Trump jakékoli obchodní dohody s EU veřejně odmítl, přičemž kladl důraz na bilaterální dohody s jednotlivými zeměmi. Jak se k tomuto přístupu postaví Macron, zatím není jasné.

Stejně tak zůstává otázkou, v jakém duchu se bude nést debata ohledně financování obrany ze strany členských států NATO. Trump je pověstný tím, že trvá na plnění závazků. „Co se týče prezidenta, chce vidět jasné plány počítající s 2 % HDP,“ uvádí zdroje z Bílého domu.

Trump se s Macronem v belgickém hlavním městě sejde právě v rámci summitu lídrů Severoatlantické aliance. Následně se oba přesunou na summit G7 na Sicílii.

Vedle nového francouzského prezidenta se Trump během summitu oficiálně sejde i s belgickým předsedou vlády a s belgickým králem Filipem.

S využitím EurActiv.com