Tři rytíři ve zbroji. Kdo jsou evropští vyjednavači pro brexit?

© Pixabay

Evropský parlament nedávno jmenoval svého zástupce ve vyjednávání o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie. Postu se ujal lídr liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Bývalý belgický premiér doplnil diplomatické duo, které tvoří belgický diplomat Didier Seeuws (Rada EU) a Michel Barnier (Evropská komise). Kdo tito vyjednavači pro brexit vlastně jsou?

Kdo jsou evropští vyjednavači pro brexit a co od nich čekat?

Guy Verhofstadt

Guy Verhofstadt © WikimediaCommons.org / Photo Claude TRUONG-NGOC

Guy Verhofstadt

Třikrát zvolený bývalý belgický premiér je znám pro vynikající přehled, prounijní názory a bouřlivé proslovy. Současný předseda frakce evropských liberálů ALDE se netají nekompromisními názory ohledně britského odchodu z EU. Velká Británie by podle něj neměla využívat výhod jednotného trhu a zároveň omezovat imigraci na svém území. „Co by potom bránilo dalším zemím, aby požadovaly stejné výjimky?“ nechal se nedávno slyšet.

Verhofstadt se v minulosti opakovaně vyjadřoval k neochotě některých zemí přijmout plné členství v Unii a navrhoval jim přidružený status. Ten zmínil i v případě Spojeného království. „Pokud Británie nebude souhlasit s přidruženým statusem, tedy omezením povinností, ale také práv, jediným východiskem bude pouze klasická obchodní dohoda.“

Jmenování belgického politika rozdmýchalo emoce zejména mezi europoslanci britské protievropské strany UKIP. „Guy Verhofstadt je velkým příznivcem federalismu a nenávidí všechno, za čím si stojíme. Jeho jmenování bezpochyby urychlí odchod Spojeného království z Evropské unie,“ potvrdil jeden z lídrů frakce v Evropském parlamentu Evropa svobody a přímé demokracie Nigel Farage. Naopak skotský europoslanec Alyn Smith neskrýval spokojenost, protože Verhofstadt zastává názor, že Skotsko má nárok setrvat v EU. V referendu se 62 % skotských voličů vyjádřilo pro setrvání v Unii.

Didier Seeuws

Didier Seeuws © European Union 2016

Didier Seeuws

Belgický diplomat Didier Seeuws byl jmenován zástupcem Rady EU ve vyjednávání o brexitu už v červnu. Seeuws je v bruselských kruzích známý pro svou bystrost, smysl pro detail a vytrvalost. Ta se projevila při debatách o vytvoření záchranného fondu pro krachující Řecko, kdy prosazoval přísnější rozpočtová pravidla nebo při průlomu ohledně Evropského patentového systému, který byl zablokovaný více než 30 let.

Seeuws dříve pracoval jako mluvčí belgického premiéra, kterým byl v té době právě Guy Verhofstadt. Vedl také tým pracovníků kolem Hermana van Rompuye, který jako první zastával funkci prezidenta Evropské unie.

Michel Barnier

Michel Barnier © European Union 2016

Michel Barnier

Oba Belgičané budou pracovat společně s Michelem Barnierem, který bude od října hájit zájmy Evropské komise.

Bývalý francouzský premiér a komisař pro jednotný trh z let 2010-2014 chce udržet s Británií dobré vztahy. „Pokud jde o stabilitu tohoto kontinentu, jsme v tom společně s Brity,“ vyjádřil se při svém prvním proslovu po jmenování do funkce vyjednavače pro brexit.

Podle některých britských médií byla volba Michela Barniera provokací nebo dokonce „vyhlášením války“ ze strany předsedy Komise Jean-Clauda Junckera. Barnier se totiž netěší oblibě v londýnské City kvůli regulacím, které prosazoval v době finanční krize v roce 2008.

Co od této trojice můžeme očekávat?

Vyjednávání o brexitu by měla započít, jakmile britská premiérka Theresa Mayová aktivuje článek 50 Smlouvy o Evropské unii. To se však podle mnohých nestane dříve než na začátku roku 2017.

O tom, že jmenování konkrétních tří vyjednavačů není pro Spojené království dobrou zprávou, je přesvědčen například politický analytik Vincenzo Scarpetta. Ve svém komentáři, který byl publikován na stránkách think-tanku Open Europe, uvedl, že ačkoliv jsou pravomoci Evropského parlamentu omezené, osobnost, jako je Guy Verhofstadt, může zkomplikovat vyjednávání v zásadních otázkách. K nim Verhofstadt zaujímá silné ideologické postoje.

Názor, že největší politickou váhu mezi trojicí vyjednavačů, představuje Verhofstadt, sdílí i seniorní výzkumná spolupracovnice českého think-tanku Europeum Tereza Novotná.

„Očekávám, že Evropský parlament si při debatách bude chtít pro sebe vytvořit co největší prostor,“ řekla EurActivu.

Na druhou stranu Rada EU podle ní zvolila méně dravého politika, aby prostor ve vyjednávání dostali zástupci členských států, které by měly rozhodnout o konečném návrhu dohody s Británií.

Komise pak si vybrala politika, který v poslední době nezastával významnější funkce. Mohlo by to znamenat, že stejně jako Komise bude při debatách zastávat spíše roli mediátora.

Podle Novotné je zajímavé, že všichni tři vyjednavači pro brexit pochází ze zakládajících zemí Evropské unie. Dva z nich dokonce z Vlámska, kde spolu v minulosti pracovali. „Právě dobré vztahy mezi těmito politiky by mohly utišit případné institucionální rozkoly při vyjednávání,“ myslí si.