Trans-Europe Express|Soros: návrat obětního beránka

Trans-Europe Express

Trans-Europe Express

Nenávist Viktora Orbána vůči Georgi Sorosovi je hlavním tématem dnešního vydání Trans-Europe Expressu, pravidelného přehledu zpráv z dílny mezinárodní sítě EurActiv.

Trans-Europe Express přijíždí do Česka každé páteční odpoledne a přináší unikátní pohled na témata, která hýbou Evropou. Na jeho obsahu pracuje mezinárodní zpravodajská síť EurActiv se svými partnery a mnohými dalšími.

Soros: návrat obětního beránka

Kdyby se jmenoval Bill Gates, přistupovalo by se k němu jinak. Na místo toho jej autoři konspiračních teorií už po desetiletí využívají jako obětního beránka. György Schwartz, známý jako George Soros, si už na to ale určitě zvykl.

Miliardář a přeživší holocaustu čelí každodenním útokům kvůli tomu, že podporuje liberální smýšlení a nevládní organizace v Americe i Evropě. Stala se z něj karikatura spojená s Protokoly sionských mudrců.

Sorosovi, který mimo jiné založil nadaci Open Society Fund, tuto roli přisuzuje více evropských lídrů. Jen málokdo se ale v tomto ohledu vyrovná Viktoru Orbánovi. Maďarský populistický premiér se Sorosem jedná, jako by to byl jeho jediný a největší opoziční protivník.

Orbánova rétorika vytvořila kolem Sorose bublinu. Ta zakrývá jakékoli bližší informace, které bychom o tomto miliardáři měli znát. Orbán zkrátka potřeboval vytvořit strašáka a Soros se stal vhodným kandidátem.

Minulý pátek ale Orbán zašel ještě dál. Při svém výročním projevu obvinil Sorose z uzavření tajné dohody s EU, podle které má být evropský kontinent zaplaven uprchlíky.

Brusel a Soros se podle Orbána spikli, aby vytvořili „celosvětovou síť“ dodávající „statisíce migrantů“ do Evropy. Probíhající uprchlická krize tak díky rétorice maďarského předsedy vlády získala nový, židovský rozměr.

V jakékoli jiné době by takové prohlášení veřejnost označila za pouhé paranoidní fantazírování. Nenávistné projevy ale dnes neznají hranic a dříve nepřijatelné myšlenky jsou čím dál oblíbenější.

Nikdo z pravicových evropských populistů doposud z uprchlické krize neobvinil finanční dynastii Rothschildů. Orbán ale začal používat jazyk typický pro antisemitismus 19. století. A to právě proti Sorosovi. Bylo však jen otázkou času, kdy se tato rétorika opět objeví. Její náznaky jsme totiž mohli v poslední době vnímat všichni.

Maďarsko má mnohem větší vliv, než by se mohlo na první pohled zdát. Stává se nositelem evropského antiliberalismu a je významným ideologickým vůdcem v EU, a to zejména pokud jde o uprchlickou krizi. Během té se Maďarsko stalo mimo jiné průkopníkem v odmítání tolerance a přesidlování migrantů.

Alarmující je v tomto ohledu postoj lídra Evropské lidové strany (EPP) Josepha Daula, který ve své frakci podobné xenofobní politiky toleruje a nad obviňováním Židů z uprchlické krize vyjadřuje pouze lehké znepokojení. Maďarská strana Fidesz by si určitě lépe rozuměla s ostatními pravicovými stranami ve frakci Evropa národů a svobody (ENF), jejíž součástí je i francouzská Národní fronta.

Takové xenofobní chování rozhodně není v zájmu Evropské unie. Nemělo by přeci být normální, když Marine Le Penová prohlásí, že v případě její výhry v prezidentských volbách nebudou mít francouzští Židé právo vlastnit vedle francouzského také izraelské občanství. Viktor Orbán však napomáhá k tomu, abychom takové výroky tolerovali a postupně si na ně zvykali.

Pohled zblízka

V Maďarsku však svitla naděje. Socialistický kandidát na premiéra László Botka je podle průzkumu veřejného mínění jen o dvě procenta méně populární než Viktor Orbán. Server Budapest Beacon informoval o tom, že Botka má 44 %, zatímco Orbán 46 %.

Také všude cítíte lásku? Xenofobní holandský politik Geert Wilders nastartoval svou volební kampaň zprávou plnou nenávisti. Ve čtvrtek publikoval video, ve kterém varuje před nebezpečím muslimské imigrace. Spot uzavírá slogan „Holandsko je opět naše.“

Nejspíš má pravdu. V neděli Wilders řekl, že pokud jeho pravicová Strana svobody získá ve volbách víc než třicet křesel v parlamentu, ostatní strany rychle zapomenou, že s ním původně nechtěly spolupracovat.

Válka za nezávislost Alžírska byla krutá a Francie ji prohrála. Kandidát na prezidenta Emmanuel Macron teď během své návštěvy popsal kolonizaci jako zločin proti lidskosti, což vyvolalo rozhořčení mezi pravicovými politiky. Odsoudil ho místopředseda Národní fronty Florian Philippot i republikánský kandidát François Fillon oslabený vlastním skandálem.

Macron se stal cílem ruských kyberútoků. Moskva chce podle jednoho z čelných představitelů jeho strany „En Marche!“ pomoci proruským kandidátům. Média Russia Today a Sputnik viní z šíření nepravdivých zpráv o Macronově homosexualitě, aby od něj odradily voliče prosazující tradiční rodinné hodnoty.

Vztahy mezi Srbskem a Kosovem bývají napjaté. Ozbrojený konflikt s provincií, která v roce 2008 vyhlásila nezávislost, by ale převážná většina Srbů nepodpořila. O výsledcích průzkumu veřejného mínění informoval srbský EurActiv.

Generální prokurátor Černé hory se ve středu rozhodl neuvěznit dva opoziční členy parlamentu, přestože parlament jim odňal imunitu za plánování převratu. Tento krok má zamezit situaci, která by mohla vést k občanské válce, píše Georgi Gotev.

Nově zvolený litevský premiér Saulius Skvernelis navštívil Brusel. Redakci EurActivu.com se přitom svěřil s obavami z vybudování jaderné elektrárny v Bělorusku a hybridní války, kterou Rusko vede proti bývalým sovětským republikám.

Okupační režimy se mohou udržet jen díky represi a strachu, řekl v rozhovoru pro polský EurActiv lídr krymských Tatarů a bývalý sovětský disident Mustafa Džemilev. Je celkem jasné, že řeč byla o Moskvě.

Visegrádské země chtějí posílit pravomoci jednotlivých členských zemí, ale také udržet schengenský prostor a zachovat čtyři svobody jednotného trhu. Mluví se o změnách smluv. Článek připravily redakce EurActivu ze střední Evropy.

Některých věcí si prostě nevšimnete. Jeden ze tří Slováků ví, že jeho země ve druhé polovině minulého roku předsedala Radě EU. Zbytek si nebyl jist, nebo o tom vůbec nevěděl, ukázal průzkum slovenského EurActivu.

Slováci už ale vědí, že pálit vlajku EU není trestné. Soud v Bratislavě o tom rozhodl v případě extremisty Mariána Mišúna, který vlajku spálil v roce 2012 před bratislavským hradem. Mišún pracuje pro Lidovou stranu Naše Slovensko Mariána Kotleby.

Trans-Europe Express zpracovala redakce EurActiv.com. Z anglického originálu přeložila redakce EurActiv.cz.